IDF ukarze żołnierza, który w Auschwitz protestował przeciwko ustawie o IPN

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Izrael poinformował, że ukarze żołnierza rezerwy, który podczas opłaconego przez armię wyjazdu do Oświęcimia publicznie demonstrował baner z napisem “Wy też wzięliście udział w tym”. W ten sposób chciał zaprotestować przeciwko nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Żołnierz zaprezentował napis w języku polskim w trakcie wykonywania pamiątkowego zdjęcia. Podróż do Oświęcimia była elementem programu Świadkowie z Mundurach, realizowanego przez izraelskie wojsko.

Incydent zwrócił uwagę przedstawicieli muzeum. Przewodniczący izraelskiej delegacji zapewnił, że IDF wymierzy karę żołnierzowi.

Rzecznik IDF nazwał działania podjęte przez żołnierza “będącymi w sprzeczności z zasadami armii oraz misją Świadków w Mundurach”.

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała konflikt między Polską, a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

Zgodnie z nowelizacją „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Nowe prawo zostało uchwalone na początku tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, kierując jednocześnie ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.