W Knesecie projekt ustawy, zgodnie z którym Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nowelizację ustawy o IPN

Kneset, fot. CC BY 2.0

“Historyczna prawda narodu żydowskiego nie jest na sprzedaż” – powiedział w czasie obrad Knesetu poseł Icik Szmuly z Unii Syjonistycznej. Projekt nowego prawa poparło 61 izraelskich parlamentarzystów. Spowoduje on, że nowelizacja ustawy o IPN może zostać uznana za formę niezgodnego z prawem negowania Holokaustu.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w izraelskim prawie, za przestępstwo ma być uznane minimalizowanie zaangażowania “współpracowników nazistów”.

Ustawa zapewni też pomoc prawną wszystkim ocalonym z Zagłady i nauczycielom, którzy jeżdżą z uczniami do Polski, gdzie opowiadają młodym pokoleniom o tym, co wydarzyło się tu w czasie wojny.

Zmiany mają dotyczyć ustawy z 1986 r. o obronie przed negowaniem Holokaustu. Obecnie każdy, kto zaprzecza Zagładzie może zostać skazany na karę do pięciu lat więzienia.

Nowelizacja polskiej ustawy o IPN została przyjęta przez Sejm w piątek. Obecnie trwają nad nią prace w Senacie. Zgodnie z tą ustawą “kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.

“Polska próba przepisania historii i zamknięcia ust ocalonym z Zagłady jest szokująca i nikczemna” – powiedział Szmuly.

Zdaniem Efraima Zuroffa, dyrektora Centrum Szymona Wiesenthala, kraje Europy Wschodniej “próbowały przekonać świat, że Holokaust był dziełem wyłącznie Niemiec i może kilku degeneratów”. Zuroff zauważa, że w tej części Europy bohaterami są ludzie, którzy walczyli z komunistami i jednocześnie niektórzy z nich zabijali Żydów.

Mimo to, zdaniem Zuroffa, zatwierdzanie nowych ustaw przez Kneset nie jest właściwą drogą. Bardziej skuteczne byłoby wykorzystanie wpływów w krajach Europy Wschodniej, które mają związki militarne z Izraelem.