Nagroda Unii Europejskiej wręczona Muzeum Polin

Program “Żydowskie dziedzictwo kulturowe” prowadzony przez muzeum Polin znalazł się wśród laureatów nagrody Europa Nostra. O przyznaniu nagrody poinformowano w kwietniu, a wręczono ją dziś podczas uroczystości w muzeum.

– To był bardzo udany program – podkreślił dyrektor muzeum, prof. Dariusz Stola. – Setki tysięcy osób wzięły udział w wydarzeniach, które organizowaliśmy, a miliony zrobiły to za pośrednictwem Internetu.

W ramach “Żydowskiego dziedzictwa kulturowego” zorganizowano 3500 wydarzeń. – Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy osób zatrudnionych w muzeum Polin oraz naszych partnerów norweskich – zapewniał Stola. – Ta nagroda należy się im wszystkim.

Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły w kwietniu tegorocznych zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra, najwyższego wyróżnienia w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony, badań, aktywnej działalności, edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego uhonorowano 29 laureatów z 18 państw. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazł się program edukacyjny “Żydowskie dziedzictwo kulturowe” realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Składające się z niezależnych ekspertów jury przeanalizowało w sumie 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy.