Wiceminister Spraw Zagranicznych Holandii krytykowała Netanjahu

Sigrid Kaag, fot. Door Tasnim News Agency, CC BY 4.0

Sigrid Kaag, holenderska działaczka na rzecz Palestyńczyków, której mąż jest członkiem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, została mianowana na stanowisko wiceminister w holenderskim MSZ.

Kaag jest żoną Anisa al-Qaqa, byłego członka władz palestyńskich pod wodzą Jasira Arafata. Sama w przeszłości pracowała dla UNRWA.

W MSZ Kaag nie będzie odpowiadać za politykę zagraniczną, ale za pomoc udzielaną przez Bank Światowy krajom potrzebującym.

W 1996 r. Kaag powiedziała w wywiadzie, że wybrany wówczas na premiera Benjamin Netanjahu nie reprezentuje Izraelczyków pragnących pokoju. Osadników nazwała “nielegalnymi kolonistami na skonfiskowanej ziemi”. Wyznała również, że w 1995 r. jej ojciec został ugodzony nożem w Jerozolimie przez Żyda przebranego za Araba. Informacja ta nie znalazła później potwierdzenia w źródłach policyjnych.

Kaag oskarżyła w tym samym wywiadzie Netanjahu o “rasistowskie, demagogiczne tony wobec palestyńskiego partnera pokojowego”.

Szefem holenderskiego MSZ zostanie Halbe Zijlstra, którego palestyńscy działacze określają jako “bardzo pro-Izraelskiego”.