Wystawa „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP” w Sejmie

fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

W Sejmie została we wtorek otwarta wystawa „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP”. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przy współpracy z Polsko-Izraelską Grupą Parlamentarną. – To ciekawa lekcja historii o polskim parlamentaryzmie i obecności Żydów w jego tworzeniu – mówiła podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak podkreślał autor ekspozycji – wiceprzewodniczący krakowskiego oddziału TSKŻ Michał Zajda – ma ona charakter edukacyjny. Prezentuje wybrane postacie posłów oraz senatorów, którzy reprezentowali społeczność żydowską II RP. Częścią ekspozycji są też plansze o charakterze ogólnoinformacyjnym. Dotyczą m.in. mniejszości żydowskiej w Polsce przed wrześniem 1939 r., prezentują najważniejsze żydowskie ugrupowania polityczne, a także inteligencję żydowską i jej rolę w kształtowaniu polskiej państwowości. – W czasach polski międzywojennej, które stawimy sobie za wzór w Sejmie była różnorodność, która owocowała wieloma dobrymi, cennymi dla naszego kraju rozwiązaniami – podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej poseł Michał Szczerba, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, a także parlamentarzyści i zaproszeni goście.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!