Audioprzewodnik dla całej rodziny – nowość w Muzeum Polin

– Gdybym chciała zaprosić kolegów na wystawę, musiałabym się starać, bo niektórych trzeba zaciągać do muzeum siłą. Ale myślę, że dałabym radę – mówiła dziś dziennikarzom 9-letnia Krysia, która zachęcała do skorzystania z nowych rodzinnych audioprzewodników po wystawie stałej Muzeum Polin.

Od soboty 8 lutego Muzeum POLIN proponuje rodzinom nową metodę zwiedzania wystawy stałej. „Wypożyczacie w kasach nieduże urządzenia, zakładacie na głowę słuchawki – i ruszacie na wspólną przygodę prowadzeni głosem Wojciecha Malajkata. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań!” – zapowiada muzeum. Dzieci i dorośli odkryją, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Dowiedzą się o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące się na ulicach dawnych miast i miasteczek. Na zwiedzających czekają także liczne zadania i aktywności na wystawie.

– Myślimy o wprowadzeniu audioprzewodnika przeznaczonego specjalnie dla dzieci i ich opiekunów jako o nowym otwarciu wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich” w Muzeum POLIN. W fascynującą podróż przez 1000 lat historii Polski i polskich Żydów będą mogły udać się całe rodziny. I odkrywać naszą wystawę w inny niż dotąd sposób. W tym celu przygotowaliśmy nowe narzędzie – audioprzewodnik wraz z wytyczoną ścieżką zwiedzania – na konferencji prasowej mówiła Jolanta Gumula, dyrektorka ds programowych Muzeum Polin.

Wędrując przez sześć galerii wystawy stałej, zwiedzający przeniosą się o tysiąc lat wstecz do czasów, gdy pierwsi Żydzi przybyli na polskie ziemie. Dotrą aż do dwudziestolecia międzywojennego, gdy Polska odzyskała niepodległość. Zajrzą do żydowskiego domu i synagogi, sprawdzą, co jadało się w szabat. Poznają dawne zawody, a nawet zaprojektują własną monetę i wydrukują stronę dawnej księgi na prawdziwej prasie drukarskiej. Dzieci i dorośli prowadzeni przez narratora będą mogli odkryć, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznają historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

– Przewodnikiem po wystawie stałej jest towarzyszący nam narrator – aktor, któremu głos użyczył Wojciech Malajkat. Opowieść uzupełniona została barwnymi scenkami odegranymi przez aktorów, które przenoszą słuchaczy w czasie i pozwalają wczuć się w klimat dawnych epok –dodaje Jolanta Gumula.

– Proponujemy rodzinom z dziećmi spędzenie czasu na naszej wystawie z bohaterami, opowieściami, historią i tradycjami, a także z zadaniami, które już wiemy, że zainteresowały i spełniły oczekiwania najmłodszych Widzów. Spotkaliśmy się z grupą dzieci wraz z opiekunami, która nie znała wcześniej wystawy. W ten sposób pozyskaliśmy najlepszych ekspertów i najsurowszych recenzentów naszych działań. Zebraliśmy ich opinie, a także uwagi rodziców, aby dzisiaj zaprezentować Państwu i Zwiedzającym atrakcyjną i mądrą zabawę połączoną z edukacją – mówi Anna Czerwińska, Kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej Muzeum POLIN.

Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, ale z powodzeniem skorzystają z niego także młodsi zwiedzający.

Zwiedzanie z rodzinnym audioprzewodnikiem trwa około 1,5 godziny (wraz z przerwami i aktywnościami). To zupełnie nowe, rodzinne oświadczenie – sposób na poznanie dziedzictwa polskich Żydów i na pierwszy kontakt z wystawą Muzeum Polin. Audioprzewodniki dla rodzin dostępne są w języku polskim i angielskim, można je wypożyczyć w kasach muzeum (opłata: 10 zł). Trasa audioprzewodnika nie obejmuje galerii „Zagłada” i „Powojnie”.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Koret oraz The Louis and Anne Abrons Foundation. Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.