Akcja Żonkile, spotkania, spacer i koncert na 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Konferencja prasowa dotycząca akcji "Żonkile" i rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 2019 r. przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez cały dzień prowadzi już po raz siódmy wraz z wolontariuszami akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz.

Oprócz akcji Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie organizuje również spotkania, spacer i uroczysty koncert.

Akcja Żonkile

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz siódmy wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci. Już wiadomo, że tym razem do akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, by zostać jej wolontariuszem lub wolontariuszką – ponad 2,5 tysiąca. Podczas akcji Żonkile w tym roku rozdanych zostanie 200 tysięcy kwiatów.

– 19 kwietnia jest dla mnie wyjątkowym dniem w roku. Jako wolontariuszka akcji Żonkile właśnie tego dnia mam wrażenie, że robię coś bardzo ważnego dla pamięci historycznej Warszawy, Polski, a nawet całej Europy i świata. Żonkil wręczany przechodniom jest dla mnie nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń i oddaniem hołdu heroicznie walczącym powstańcom, ale przede wszystkim niesie nadzieję, że taki scenariusz już nigdy się nie powtórzy. Wyjątkowe jest dla mnie również to, że tę pamięć i nadzieję mogę nieść z bardzo różnymi ludzi, których tego dnia łączy jeden wspólny cel – zauważa Agnieszka Sochal, która regularnie wspiera akcję.

Dlaczego akurat żonkile? Wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku stanie się to w momencie szczególnym – w 100. rocznicę urodzin ostatniego przywódcy powstania i 10. rocznicę jego śmierci. Dodajmy, że rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana.

Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz. W kampanii pod hasłem Łączy nas pamięć z ich udziałem najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

– Uważam, że musimy pamiętać o naszej wspólnej historii. Myślę, że musimy skupiać się na rzeczach, które nas łączą a łączy nas wspólna pamięć. Dlatego jestem zaszczycona dołączeniem do akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum POLIN – mówi ambasadorka akcji Żonkile, aktorka Maria Dębska.

Kampania z udziałem ambasadorów akcji edukacyjno-społecznej Żonkile już jest widoczna w internecie, w szczególności na kanałach mediów społecznościowych Muzeum POLIN – na Facebooku, Instagramie (wraz z hashtagami #akcjaŻonkile #Żonkile i #ŁączyNasPamięć), Twitterze oraz jako kampania odsłonowa w Onecie. Dodatkowym wsparciem będą reklamy w prasie, spoty kinowe wyświetlane 18 i 19 kwietnia. Do końca kwietnia o rocznicy powstania w getcie warszawskim będzie można się również dowiedzieć z przestrzeni miejskiej. Grafiki i plakaty z ambasadorami akcji Żonkile łatwo będzie można dostrzec na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie, na metroboardach i citylightach. W komunikacji miejskiej zaś będą wyświetlane w autobusach, tramwajach i SKM.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Włączają się do niej szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będzie ich ponad 1000, ale wciąż mogą one zgłaszać swój udział w akcji Żonkile poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie Muzeum POLIN do 15 kwietnia. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji mają do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.

Spotkanie wokół rocznicy powstania

We wtorek 16 kwietnia o 18:00 zaś, w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie „Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności”, o Marku Edelmanie jako powstańcu, lekarzu i obrońcy praw człowieka. Fragmenty książek Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall oraz I była miłość w getcie Marka Edelmana i Pauli Sawickiej przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. W rozmowie wezmą udział: Paula Sawicka, dr Aga Żuchowska, Witold Bereś i Konstanty Gebert. Rozmowę poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM. Wstęp wolny.

Uroczysty koncert

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 18 kwietnia o 19.00 na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoży hołd muzykom z getta. Przy fortepianie zasiądzie 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zabrzmią utwory Mozarta, Schuberta i Wajnberga. Koncert będzie upamiętniał historię Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki – Josimy Feldschuh. W drugiej części koncertu usłyszymy IV Symfonię kameralną Mieczysława Wajnberga. Koncert jest jednym z wydarzeń cyklu Wajnberg@100, który Muzeum POLIN realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W jego ramach, w roku 100-lecia urodzin kompozytora, przez cały rok w Muzeum POLIN prezentowana jest muzyka Mieczysława Wajnberga.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!