Kolejny cmentarz żydowski ma monografię

Ukazała się książka Sławomira Pastuszki „Cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach”. Jej premiera odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 18.30 w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Autor książki jest znany wszystkim, którzy zajmują się tematyką cmentarzy żydowskich. W 2008 r. media zachwycały się 17-letnim Sławkiem, który sam podjął się opieki nad cmentarzem żydowskim w Pszczynie. Dziś Sławomir Pastuszka jest doktorantem w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swoim dorobku ma kilka książek: „Śladami pszczyńskich Żydów”, „«Nic to innego tylko dom boży…», czyli o dziejach pszczyńskich synagog” oraz „Izraelickie Towarzystwo Opieki nad Chorymi i Pogrzebowe w Pszczynie”. Obecnie pracuje nad monografią cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

Napisanie książki o cmentarzu w Czechowicach-Dziedzicach wiązało się nie tylko z pracą badawczą. Jeszcze rok temu cmentarz był niemal całkowicie zarośnięty i przykryty kilkucentymetrową warstwą ziemi, gruzu i śmieci, wśród której ukryte były pozostałości nielicznych nagrobków.

„Postanowiłem zainicjować społeczną akcję porządkowania tego miejsca – wspomina Sławomir Pastuszka. – Okazała się ona sukcesem, a na pierwsze spotkanie przybyło ponad trzydzieści chętnych do pomocy osób. W przeciągu pół roku udało się uporządkować niemal całą przestrzeń cmentarza”.

Na 120 stronach autor zawarł historię cmentarza, listę pochowanych osób, analizę inskrypcji, opis cmentarza z uwzględnieniem stanu zachowania, form nagrobków, materiałów wykorzystanych do ich wykonania (ewenementem są opisy metalowych barierek otaczających groby), roślinności oraz bogatą dokumentację ikonograficzną.

Po książkę powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci historii i zabytków Czechowic-Dziedzic. Dzięki rozdziałom o pojęciu nieśmiertelnej duszy w judaizmie, śmierci i zwyczajach pogrzebowych oraz symbolice nagrobnej, publikacja spotka się z zainteresowaniem czytelników z różnych zakątków kraju.

Podczas poniedziałkowego spotkania ze Sławomirem Pastuszką w MDK w Czechowicach-Dziedzicach będzie można kupić książkę. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zdewastowanego nagrobka kaprala Erwina Rosenthala, poległego w 1945 r. w walkach 1 Armii Wojska Polskiego o Wał Pomorski i pochowanego w Czechowicach-Dziedzicach.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!