Książka o nazistowskiej eugenice

27 stycznia nakładem Wydawnictwa Sonia Draga/Post Factum ukazała się książka Melvyna Conroy’ego „Nazistowska eugenika. Prekursorzy, zastosowanie, następstwa”.

Nazistowska eugenika to książka, która jest efektem lat spędzonych na badaniu genezy Holokaustu. Pisanie jej wymagało zaangażowania w poszukiwanie i opracowywanie danych oraz opisywanie jednych z najokrutniejszych kart historii ludzkości.

Głównym tematem książki są działania III Rzeszy, dążące do stworzenia społeczeństwa pasującego do nazistowskiej wizji świata. Okrutne i nieludzkie pomysły mające na celu wyeliminowanie ludzi uznanych przez władze za „mało wartościowych” spotykały się z przychylnością i aprobatą ówcześnie rządzących państwem. Kontrowersyjne ustawy kończące się sterylizacją wybranych grup, dyskryminacją niepełnosprawnych czy masowymi mordami to tylko część przerażającej historii.

Melvyn Conroy stara się przybliżyć czytelnikom jak najwięcej faktów dotyczących początków eugeniki oraz wzrostu zainteresowania tym tematem wśród nazistów. Opisuje zatrważające wydarzenia, wymienia konkretne akcje władz oraz przedstawia sylwetki postaci odpowiedzialnych za stworzenie istnego piekła na ziemi. Porusza również inne kontrowersyjne zagadnienia – eutanazję czy ideę homogenicznego społeczeństwa – które mimo upływu lat pozostają niezwykle aktualne w niektórych regionach świata XXI wieku.

Ta książka pozostaje z czytelnikiem jeszcze długo po jej lekturze. Nie da się bowiem nie myśleć o tragicznym losie ludzi, którzy zginęli przez okrutne działania nazistowskich władz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!