Sprawa o obrazę narodu polskiego umorzona

Katarzyna Markusz

Nie będzie zarzutów za rzekomą “obrazę narodu polskiego” w artykule dla Krytyki Politycznej. Sprawa zainicjowana przez Instytut do Walki z Antypolonizmem Verba Veritatis, a prowadzona przez prokuraturę na warszawskiej Ochocie została umorzona.

Instytut do Walki z Antypolonizmem złożył w ubiegłym roku zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Markusz, która w artykule “Ambasador Niemiec mówi trudną prawdę o historii. Polska nadal kłamie” napisała: “Czy doczekamy dnia, w którym polska władza również przyzna, że niechęć do Żydów była wśród Polaków nagminna, a polski współudział w Zagładzie jest faktem historycznym?” To zdanie miało obrażać naród polski.

Prokuratura wszczęła śledztwo, doszło do przesłuchania, a w końcu do umorzenia sprawy. Poinformowała o tym dzisiejsza Rzeczpospolita.

Rzeczniczka instytutu walczącego z antypolonizmem poinformowała Rzeczpospolitą, że działa on w ramach projektu finansowanego z Funduszu Sprawiedliwości. “Celem instytutu nie jest dzielić, ale dołożyć wszelkich starań żeby historia Polski, która jest powodem wielu sporów, łączyła Polaków. Żebyśmy wspólnie mogli być z niej dumni i wspólnie wyciągnąć wnioski z tego co chwały Polakom nie przynosi. Oskarżanie Fundacji jako narzędzia partii rządzącej są krzywdzące i nieprawdziwe, ponadto bardzo niekorzystnie wpływają na zadanie, które chcemy wykonać, a które jest bardzo trudne. Nazwa Instytutu nie do końca oddaje szereg działań, które robimy. Oprócz działań związanych z przeciwdziałaniem antypolonizmowi i fałszowaniu historii przygotowujemy tez seminaria, konferencje, materiały edukacyjne, reportaże związane z szerokorozumianą wiedzą o społeczeństwie, a także aktualną sytuacją w kraju i na świecie” – informuje Agata Witkowska, rzeczniczka Instytutu.

Dlaczego ta organizacja zdecydowała się na złożenie zawiadomienia do prokuratury? „W ramach realizowania zadania konkursowego, ale też misji instytutu nie możemy pozostać obojętni na oskarżenia wobec Polski i Polaków które nas znieważają. Przypisywanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez niemieckich okupantów, jak również twierdzenie, iż niechęć Polaków do Żydów była nagminna w sytuacji gdy wielu Polaków w czasie II wojny Światowej niejednokrotnie narażało, a nawet poświęcało swoje życie i swoich rodzin pomagając Żydom, w sposób wyjątkowo niesprawiedliwy godzi w nasz Naród. W rzeczywistości szkodliwość takich czynów jest znacznie większa ponieważ jest to fałszowanie historii i szerzenie obrazu ‘polaka prześladowcy’ na arenie międzynarodowej, kiedy to właśnie ten Polak wyruszył przed II wojną światową w świat domagając się wsparcia od środowisk międzynarodowych dla prześladowanej przez nazistów ludności żydowskiej mieszkającej w Polsce” [pisownia oryginalna] – czytamy w przesłanej Rzeczpospolitej odpowiedzi.

Więcej na ten temat:

Rzeczpospolita

Gazeta Wyborcza

Haaretz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!