Wynalazca szczepionki przeciw polio upamiętniony w Białymstoku

Albert Sabin (po prawej) z Robertem C. Gallo, ok. 1985; fot. National Cancer Institute, Public Domain

Już niedługo w Białymstoku przejdziemy się ulicą Alberta Sabina – światowej sławy naukowca, wynalazcy szczepionki przeciwko polio. To sukces Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.

Uchwałę w tej sprawie radni Białegostoku przyjęli w poniedziałek. Będzie to nowa ulica na Osiedlu Skorupy, w pobliży ul. Plażowej.

Albert Bruce Sabin (właśc. Abram Sapirstein) urodził się 26 sierpnia 1906 r. w Białymstoku. W wieku piętnastu lat razem z rodzicami Jakubem i Tilą wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Podczas studiów na uniwersytecie w Nowym Jorku zainteresował się wirusem polio, który wywoływał epidemię choroby Heinego-Medina. Prace Alberta Sabina doprowadziły do powstania doustnej szczepionki przeciw polio, zarejestrowanej w Stanach w 1960 r. To głównie dzięki niej zwalczano chorobę Heinego-Medina w większości krajów świata. Albert Sabin nigdy nie opatentował swojej szczepionki uważając, że jest ona jego darem dla dzieci. Zmarł w Waszyngtonie 3 marca 1993 roku.

Decyzja Rady Miasta szczególnie cieszy Tomasza Wiśniewskiego ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku, który już na początku lat 90. próbował przypomnieć białostocczanom postać Alberta Sabina. Pisał o nim na łamach lokalnej prasy, zabiegał o przyznanie Sabinowi tytułu doktora honoris causa Akademii Medycznej w Białymstoku. Takim tytułem uhonorowało go 46 innych uczelni. Niestety, pomysł Wiśniewskiego nie spotkał się z akceptacją rektora białostockiej akademii.

„Nadanie ulicy jego nazwiska to znakomity pomysł i promocja naszego miasta” – skomentował Tomasz Wiśniewski. Podkreślił zaangażowanie w sprawę prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku zamierza nakręcić film o słynnym naukowcu i zorganizować debatę poświęconą jego dokonaniom, w której wezmą udział wybitni wirusolodzy.

W Białymstoku będzie to kolejna ulica, której nazwa nawiązuje do żydowskiej historii miasta.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!