Celebrycki antysemityzm i homofobia

Czy można bronić antysemityzmu i homofobii? Okazuje się, że tak. Wystarczy, że treściami antysemickimi i homofobicznymi podzieli się z publicznością atrakcyjna celebrytka.

W mediach społecznościowych Konfederacji pojawił się filmik, który chyba nikogo specjalnie nie zaskoczył. Młoda i ładna dziewczyna powiedziała m.in.: “ja nie chcę też żydostwa, nie chcę LGBT, nie chcę wielu rzeczy, które obecnie są. Tylko Konfederacja, mam wrażenie, zapewnia taką normalność”.

Konfederacja chwaliła się nagraniem i zachęcała swoich fanów do dzielenia się wrażeniami. Szybko jednak filmik został usunięty bez podania przyczyny. Występująca w nim kobieta to modelka Samuela Górska, uczestniczka programu Top Model. Marki, z którymi współpracowała zaczęły zrywać współpracę po publikacji filmiku.

“Stanowczo sprzeciwiamy się poglądom, które wygłosiła na nagraniu Samuela Górska. Decyzją zarządu usunęliśmy z naszych kanałów wszystkie zdjęcia z Samuelą Górską i definitywnie zakończyliśmy współpracę” – poinformowała firma Kubota.

“Na swoim profilu nie mam już żadnych zdjęć z osobą, której słowa bardzo mnie dotknęły. Strasznie mi przykro, że w XXI wieku, w środku Europy, dzieją się takie rzeczy” – stwierdził projektant Marek Sieradzky.

Marka Gosia Baczyńska również poinformowała o usuwaniu zdjęć z tą modelką ze swoich profili. “Przede wszystkim pragniemy z całą stanowczością oznajmić, że nie popieramy wypowiedzi, ani poglądów Pani Samueli Górskiej mając ogrom sympatii i poparcia dla grup wskazanych przez tę osobę”.

Na modelkę oburzyli się też dziennikarze, publicyści oraz użytkownicy mediów społecznościowych. Okazuje się jednak, że nie wszyscy. Niektórzy celebryci namawiają do zaniechania krytyki Samueli Górskiej w obawie o jej zdrowie psychiczne.

Oczywiście, zdrowie każdego człowieka to ważna sprawa. Jednocześnie antysemityzm i homofobia to nie poglądy, z którymi można dyskutować. Zerwanie współpracy z taką osobą i napiętnowanie jej słów, to jedyna możliwa reakcja przyzwoitego człowieka.

Nie jest mi szkoda modelki, która ma wielu popularnych znajomych i z pewnością poradzi sobie w tej sytuacji. Ostatecznie przecież zawsze będzie mogła zostać asystentką któregoś z posłów Konfederacji.

Szkoda mi osób, które są napiętnowane, zwalczane nie tylko przez marginalne partie, ale i rząd kraju, w którym żyją. Kampania nienawiści wobec osób LGBT trwa w Polsce od dawna. Antysemityzm jest przez polityków wykorzystywany, jako narzędzie zdobywania kolejnych punktów w sondażach, a organizacje nacjonalistyczne otrzymują wysokie dotacje na swoją działalność.

Krytyka Samueli Górskiej nie jest wymierzona w nią samą, ale w słowa, jakie wygłosiła. To nie są poglądy. To czysta nienawiść. I należy się cieszyć, że tak duża grupa ludzi się jej przeciwstawia.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.