Lipstadt: “Izraelski rząd ‘sprzedał’ pamięć o Holokauście, zawierając umowę z Polską

By International Committee of the Red Cross (ICRC) - Remembering the Shoah. 2/4 Presentations by Deborah Lipstadt and James Orbinski at 02:20, cropped, CC BY 3.0

Deborah Lipstadt, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie badaczek historii Holokaustu i antysemityzmu, w trakcie dzisiejszej konferencji organizowanej przez dziennik Haarec z Jerozolimie stwierdziła, że izraelski rząd “sprzedał” pamięć o ofiarach Holokaustu, podpisując umowę z Polską po wybuchu afery wokół nowelizacji ustawy o IPN.

W lipcu 2018 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że powołany przez niego specjalny komitet osiągnął porozumienie z polskim rządem w sprawie zmiany polskiego prawa, które umożliwiało wniesienie pozwu przeciwko każdemu, kto twierdzi, że naród polski ponosi odpowiedzialność za Zagładę.

Wspólne oświadczenie wydali jednocześnie premier Izraela i Polski. Doszło do tego po kryzysie dyplomatycznym wywołanym nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Deborah Lipstadt jest autorką książki “Denying the Holocaust”. W 1998 r. została pozwana przez Davida Irvinga za to, że przedstawiła go jako negacjonistę Holokaustu. Lipstadt wygrała ten proces. Sprawa ta została przedstawiona w filmie “Denial”, gdzie w rolę Lipstadt wcieliła się Rachel Weisz.

Dzisiejsza konferencja organizowana przez Harec dotyczy judaizmu, Izraela i diaspory. Biorą w niej udział wiodący badacze i liderzy opinii zajmujący się historią i dziedzictwem Żydów.