Ocalona z Zagłady apeluje do władz o “podjęcie radykalnych środków” w walce z organizacjami neonazistowskimi w Polsce

Magdalena Wyszyńska jest polską Żydówką, pochodzącą ze Lwowa. W sobotę wzięła udział w manifestacji antyfaszystowskiej, którą zorganizował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Manifestacja, w której wzięło udział 1500 osób, była odpowiedzią na marsz skrajnej prawicy, który odbył się w tym mieście tydzień wcześniej.

– Historia się nie powtarza. Historia wraca często jako coś znacznie gorszego. Historia powinna być ostrzeżeniem i lekcją. Okazuje się jednak, że dla wielu naszych rodaków nie jest ona przeanalizowania. Ubierają się w kostiumy organizacji nacjonalistycznych, faszystowskich. Organizacji, które były antysemickie i siały nienawiść – powiedział podczas manifestacji Paweł Adamowicz.

Wyszyńska zaapelowała do władz o podjęcie działań w sprawie odradzania się ruchów neofaszystowskich w Polsce. – Cudem przeżyłam okupację Hitlera i dokładnie wiem, czym jest nieuzasadniona nienawiść poniżej godności ludzkiej. Chciałabym zaoszczędzić tego horroru wszystkim naszym pokoleniom. Mam nadzieję, że trafi to do serc odpowiednich organów, niezależnie od religii i skłoni ich do podjęcia radykalnych środków.

W sobotę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja przeprowadziły w Dzierżoniowie akcję, mającą na celu zatrzymanie osób powiązanych ze środowiskiem neonazistów i niedopuszczenie do koncertu, na którym wystąpić miały zespoły głoszące skrajne nacjonalistyczne hasła. Jednym z dwóch zatrzymanych mężczyzn jest Piotr G., brat lokalnego polityka Prawa i Sprawiedliwości. Część miasta była na kilka godzin sparaliżowana, policja nie dopuszczała mieszkańców do ich domów. Obawiano się, że neonaziści mogą być uzbrojeni i stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!