Estetyka i uprzedzenia. Wystawa w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał

Wystawa podsumowuje projekt edukacyjny “Estetyka i uprzedzenia – polsko-izraelskie spotkania studentów szkół artystycznych”. Program został zainaugurowany w 2008 roku z inicjatywy Adiny Bar-On, izraelskiej artystki performerki i wykładowczyni na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W jego ramach doszło do wymiany młodych artystów z Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie ze studentami czterech artystycznych uczelni wyższych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

120 uczestników i uczestniczek projektu, podzielonych na sześć dwudziestoosobowych grup, spotkało się dwukrotnie – raz w Izraelu i raz w Polsce. W pierwszym etapie dziesięcioro artystów z Polski jechało do Izraela, by wziąć udział w dziesięciodniowym programie współpracy z dziesięcioma izraelskimi studentami z Bezalel. Następnie dziesięcioosobowe grupy z Izraela przyjeżdżały na spotkanie z polskimi partnerami. Studenci odwiedzali wybrane miejsca w Izraelu i Polsce, w przestrzeni których odbywały się intensywne warsztaty o profilu interdyscyplinarnym.

Ich częścią były moderowane dyskusje, mające na celu zainspirowanie refleksji i ekspresji, a finalnie – także sztuki.

“Estetyka i uprzedzenia” była dla młodych artystów z Polski i Izraela – których łączy i dzieli wspólna historia – doświadczeniem uwalniającym. Dla części z młodych Izraelczyków podroż do Polski była powrotem do kraju, w którym żyli i umierali ich krewni. Musieli stawić czoła temu, co w ich postrzeganiu było prawdopodobnie największym żydowskim cmentarzyskiem w kraju, który obecnie pulsuje życiem. Dla młodych Polaków wyprawa do Izraela była możliwością spojrzenia na egzotyczny Bliski Wschód, „kolebkę cywilizacji” ogarniętą panującym konfliktem zbrojnym.

Celem podróży, warsztatów, debat i seminariów było wytworzenie przestrzeni dyskusji nieskrępowanej polityczną poprawnością, w ramach której artyści mogli wymieniać stanowiska oraz dzielić się przeczuciami i obawami; platformy, która oferowała szansę przyjrzenia się swojej rzeczywistości, temu, co znane i powszednie, oczami przybysza.

Warsztaty odbywały się z reguły w otoczeniu konkretnych obiektów: w Izraelu było to na przykład wzgórze nad palestyńską dzielnicą Issawiya i punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Jerozolimy. W Polsce warsztaty zaaranżowano między innymi przy gigantycznej figurze Jezusa, górującej nad krajobrazem Świebodzina, a także w starej synagodze, której przestrzeń od 1941 do niedawna służyła jako pływalnia miejska. Kolejnym zasadniczym aspektem projektu było tworzenie prac artystycznych. Ósmy i dziewiąty dzień pobytu poświęcono prezentacjom, w trakcie których studenci przedstawiali materiały zgromadzone w ramach projektu. Były wśród nich krótkie, zarejestrowane cyfrowo nagrania wideo z niewielką ingerencją montażową, rysunki odręczne, szkice słowne, nagrania dźwiękowe i fotografie.

W toku spotkań, na które złożyły się odwiedziny w miejscach o istotnym znaczeniu historycznym, społecznym, narodowym i religijnym, odbyły się dyskusje i warsztaty. Projekt ukazał swój potencjał edukacyjny, stworzył kulturową podstawę do intelektualnej, emocjonalnej i kreatywnej wymiany, w ramach której ujawniły się rozmaite punkty widzenia: interpersonalne, lecz także międzygrupowe, wewnątrz- i międzykulturowe. Celem autentycznego dialogu było zmierzenie się ze stereotypami i wypracowanie sposobów ich osłabienia przy użyciu wspólnego idiomu komunikacji wizualnej w ramach powstającej sztuki współczesnej.

Estetyka i uprzedzenia – Aesthetics & Bias

Artyści: Sivam Alajem, Renana Aldor, Assaf Alkalai, Sharon Azagi, Tymon Bryndal, Eyal Chirurg, Shir Cohen, Matĕj Frank, Kim Gazit, Nimrod Karmi, Zofia Kuligowska, Justyna Los, Magdalena Morawik, Nissreen Najjar, Netta Peretz, Krzysztof Perzyna, Mikołaj Podworny, Bar Sharma, Jana Shostak, Camea Smith, Julia Taszycka, Ye՝ela Wilchanski

Kuratorzy: Adina Bar-On, Marek Wasilewski

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

http://www.arsenal.art.pl/wystawy/estetyka-i-uprzedzenia/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!