Wystawa „Forbidden Art” w Akademii Wojskowej USA w West Point

Fot. Paweł Sawicki

W bibliotece Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point 9 lutego otwarto wystawę pt. „Forbidden Art” (Sztuka zakazana). Wydarzenie zorganizowano z okazji obchodzonej niedawno 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Podczas wizyty w West Point dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński wygłosił również wykład dla studentów Akademii Wojskowej, którego głównym tematem był autentyzm Miejsca Pamięci jako fundament zrozumienia doświadczenia historycznego dla powojennych pokoleń.

Przygotowana przez Muzeum Auschwitz ekspozycja „Forbidden Art” prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów obozów koncentracyjnych. Na wystawie zobaczyć można znakomitej jakości reprodukcje fotograficzne tych prac artystycznych, poznać biografie autorów i przeczytać fragmenty relacji świadków.

– Wystawa „Forbidden Art”, która pokazuje sztukę wykonaną przez więźniów obozów koncentracyjnych, inspiruje i uczy. Dzięki tym wyjątkowym dokumentom możemy poznać koszmar codzienności obozowego życia, ale także zobaczyć moc ludzkiego ducha, który pozwalał na tworzenie w tych najgorszych z możliwych okolicznościach. Ekspozycja przypomina nam, że musimy mieć w sobie pokorę, aby poznawać głębię zła, ale też zdobywać wiedzę o tym, jak potęga człowieczeństwa może pokonać takie zło – powiedziała podczas otwarcia wystawy generał brygady Cindy Jebb, dziekan Rady Akademickiej West Point.

– Mimo upływającego czasu sprawiającego, że oddalamy się od tego wyjątkowo ciemnego momentu w historii i nasza pamięć zaciera się, cały czas musimy uczyć się i pamiętać o tym upadku człowieka i złu, które doprowadziło do śmierci w Auschwitz 1,1 miliona ludzi, w większości Żydów, ale także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i ludzi innych narodowości – dodała generał Jebb.

Marcin Chumiecki, dyrektor Polskiej Misji w Orchard Lake, dzięki współpracy z którą wystawa „Forbidden Art” prezentowana jest w Stanach Zjednoczonych, podkreślił, iż ma nadzieję, że ekspozycja będzie ważnym doświadczeniem edukacyjnym dla kadetów West Point. – Jesteśmy bowiem w miejscu, który można nazwać epicentrum amerykańskiej tożsamości, w miejscu gdzie wartościami są męstwo i cnota, gdzie dziedzictwo patriotyzmu i służby kształtuje nowe pokolenia Amerykanów i Amerykanek po to, aby mogli oni chronić wolność, która tak bliska jest nam wszystkim – powiedział.

– Kiedy dziś zderzamy się z pracami artystycznymi więźniów Auschwitz, cały czas zadajemy sobie pytanie, jak to w ogóle możliwe, że w tamtym nieludzkim świecie w ogóle istniała sztuka. Za drutami obozu ekspresja artystyczna stawała się czymś więcej. Była sposobem na to, aby przetrwać, bowiem dzięki niej można było zachować i jednocześnie wyrazić własne człowieczeństwo – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Ekspozycja „Forbidden Art” podzielona jest na dwie części. W pierwszej ukazane są obozowe realia – różne sceny z funkcjonowania obozu, a także portrety więźniów. W drugiej natomiast zobaczyć można różne formy ucieczki od obozowej rzeczywistości: karykatury, album z życzeniami, czy też bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci.

Wystawa pokazuje prace Zofii Stępień, Haliny Ołomuckiej, Józefa Szajny, Franciszka Jaźwieckiego, Włodzimierza Siwierskiego, Mieczysława Kościelniaka, Petera Edela, Josefa Sapcaru i innych nie zawsze znanych z imienia i nazwiska więźniów. Powiększone i podświetlone reprodukcje fotograficzne zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanych drewnianych panelach wystawowych, które nawiązują do architektury obozowych baraków. Każdej pracy towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji.

„Jak uchwycić i wyrazić to co niewyobrażalne? Jak przedstawić całe piekło Auschwitz za pomocą minimalnych środków wyrazu i w atmosferze wiecznego strachu? Jak pokazać strach, bezradność i rozpacz, ale tez tęsknotę za wolnością? Jak w nieludzkim świecie Auschwitz nie zatracić człowieczeństwa i resztek godności? Prezentowane na wystawie prace, próba zmierzenia się artystów z obozowym doświadczeniem, w jakimś stopniu pozwalają odpowiedzieć na te pytania” — czytamy w folderze towarzyszącym ekspozycji.

Prezentacja wystawy „Forbidden Art” w West Point możliwa jest dzięki współpracy Muzeum oraz Polskiej Misji w Orchard Lake. Kadeci tej słynnej amerykańskiej akademii wojskowej będą mogli oglądać wystawę przez cały miesiąc.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!