Na Litwie powstanie nowe muzeum żydowskie

Projekt muzeum w Szadowie widziany z góry.

Architekci, którzy zaprojektowali budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, stworzą projekt nowego muzeum żydowskiego w miejscowości Szadów na Litwie. Muzeum ma zostać otwarte w 2019. Będzie częścią projektu Zagubiony Sztetl, zainaugurowanego w 2015.

Muzeum stanie po przeciwnej stronie cmentarza żydowskiego. Ze wstępnego projektu wynika, że będzie się składało z kilku połączonych ze sobą struktur. Za projekt odpowiada firma “Lahdelma & Mahlamäki Architects”.

Rainer Mahlamäki podkreśla, że projekt jest inspirowany litewską architekturą i otaczającym to miejsce krajobrazem.

Na upamiętnienie Żydów w Szadowie składa się nie tylko cmentarz, ale też rzeźba w centrum miasta i pomnik w miejscu trzech masowych egzekucji nieopodal miasta. Powstaje też film dokumentalny i prowadzone są badania naukowe na temat lokalnej społeczności żydowskiej.

Muzeum wykorzysta nowoczesne technologie do opowiedzenia o historii i kulturze miejscowych Żydów oraz podobnych społeczności Litwaków w innych sztetlach. Wystawa główna skupi się na życiu, obyczajach, religii, sprawach socjologicznych i zawodowych oraz życiu rodzinnym w Szadowie. Zwiedzający poznają też losy Żydów w czasie Zagłady.

– Odwiedzenie Zagubionego Sztetla będzie lekcją historii, która pozwoli zwiedzającym z Litwy i zagranicy dowiedzieć się o utraconej historii i kulturze litewskiego sztetla – podkreśla Sergey Kanovich, założyciel Funduszu Upamiętnienia Szadowskich Żydów.