Punkty za pobyt w Treblince. Muzeum bierze udział w grze

Były obóz zagłady Treblinka II dołączył do gry turystycznej. Za 8 zł w kiosku na parkingu, tuż przy miejscu, gdzie Niemcy zamordowali ok. 800 tys. Żydów, można kupić aż trzy znaczki turystyczne. Zebranie dziesięciu znaczków upoważnia do odbioru Znaczka Kolekcjonera.

Na początku zaznaczę, że idea znaczków turystycznych – które zbiera się odwiedzając muzea i ciekawe miejsca w różnych regionach Polski – jest wartościowa. Znaczki wywodzą się z Czech i Słowacji, gdzie niemal w każdej miejscowości można jakiś zebrać do swojej kolekcji. Jednak są miejsca, które nie powinny kojarzyć się z grą i zabawą, a Treblinka jest jednym z nich. Spośród muzeów znajdujących się na miejscach dawnych obozów zagłady, tylko dyrekcja Treblinki zdecydowała się na dołączenie do akcji.

Znaczki są dostępne w Muzeum Porcelany, Kolejnictwa lub Papiernictwa, w górskich schroniskach, zamkach, sztolniach, wrocławskim ZOO, ogrodzie botanicznym. Można je kupić odwiedzając figurę Chrystusa w Świebodzinie, poznańskie koziołki, a nawet Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Są też dostępne w Muzeum Żydów Mazowieckich, synagodze w Chmielniku, synagodze w Orli, domu modlitwy w Będzinie oraz synagodze w Ostrowie Wielkopolskim.

W Treblince można zdobyć aż trzy z nich: znaczek nr 236 – obóz Treblinka I, 237 – obóz Treblinka II, 238 – pomnik martyrologii Romów i Sinti.

Na ulotce dołączonej do znaczka dowiemy się, że jest to “pamiątka i potwierdzenie pobytu”, które “proponuje grę dla kolekcjonerów”. Dziesięć znaczków opatrzonych kolejnymi numerami upoważnia do odbioru „Znaczka Kolekcjonera”, a jeden brakujący numer można uzupełnić jokerem.

Do ulotki dołączona jest naklejka. Część możemy z dumą przykleić w dowolnym miejscu, część to “kupon gry” z odpowiednim numerem.

W obozie zagłady Treblinka II, przeznaczonym dla Żydów, Niemcy wraz z ukraińskimi pomocnikami wymordowali ok. 800 tys. osób. W obozie pracy Treblinka I przebywali zarówno Żydzi, jak i Polacy, którzy np. odbywali tam karę za nieoddanie kontyngentu. Pracowali tam przy wydobyciu żwiru oraz w warsztatach działających na potrzeby wojska. Polacy po odbyciu kary mogli wrócić do domu. Żydzi musieli tam zostać na zawsze.

Muzeum w Treblince do niedawna było częścią Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Obecnie jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli lubimy wyzwania, możemy zdobywać Wielką Koronę Tatr, co będzie powodem do dumy i możliwością rywalizacji. Kolekcjonerskie znaczki z Muzeum w Treblince wyglądają jak pierwszy krok do turystycznej „korony obozowej”, czyli trywializowania Holokaustu. Nowa polska polityka historyczna udowadnia tym samym, jak mało ją obchodzi historia.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.