“Królowie poskramiaczy dzikich zwierząt” w muzeum Polin

Pod wodzą klarnecisty i improwizatora Pawła Szamburskiego muzykę przedwojennych kabaretów i teatrów muzycznych zinterpretuje Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Koncert odbędzie się 26 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach cyklu muzycznych weekendów towarzyszących wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”.

Każda epoka ma swoje złote lata, które z czasem stają się klasyką. Czas międzywojnia należał właśnie do nich – wybitnych twórców rodzimej rozrywki, w większości polskich Żydów czy też Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli niezwykłą, pierwszą epokę polskiego show biznesu.
Warszawska Orkiestra Rozrywkowa zaprasza na szaloną, ciut sentymentalną wyprawę w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku. Do rewiowych teatrów i kabaretów, do lustrzanych sal dancingowych i przed kinowe ekrany, gdzie królowały m.in. piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Zygmunta Białostockiego, a tekstami ozdabiali je wybitni poeci tacy jak Julian Tuwim, Marian Hemar czy Emanuel Szlechter. Jak wielcy iluzjoniści, twórcy ci wyczarowywali w muzyce i tekstach tajemnicze i magiczne światy wypełnione bezgraniczną radością lub kamiennym smutkiem. Jak nieustraszeni treserzy dzikich zwierząt uwalniali w swoich piosenkach pierwotne emocje, szaleństwa gorących miłości i groźne oceany rozpaczy. Byli królami masowej wyobraźni, królami poskramiaczy dzikich zwierząt.

Emocje te przywołają muzycy Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, którzy wystąpią w niedzielny wieczór w Audytorium Muzeum POLIN.
Warszawska Orkiestra Rozrywkowa (WOR) to unikalna formacja skupiająca niezwykłych ludzi związanych, mniej lub bardziej, z wytwórnią Lado ABC. To płynna, zmienna konfiguracja artystów połączonych pasją muzycznych poszukiwań, eksperymentów i odkrywania nowych światów wypełnionych nieoczywistą twórczością. WOR powróci do świata wykreowanego przez tych wielkich artystów, aby nie tracąc nic z autentyzmu i prawdy opowiedzieć go po swojemu – uniwersalnym językiem muzyki XXI wieku.

Wystąpią:
Paweł Szamburski – mistrz ceremonii, klarnety
Marcin Masecki – pianino
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Piotr Domagalski – kontrabas
Radek Polakowski – akordeon
Kacper Szroeder – trąbka
Jan Emil Młynarski – śpiew, banjo
Karolina Cicha – śpiew, akordeon
Joanna Halszka Sokołowska – śpiew

26 lutego (niedziela), godz. 19.30, bilety w cenie: 30/40 zł, dostępne na stronie: http://bilety.polin.pl/ oraz w kasach muzeum.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu muzycznych weekendów towarzyszących wystawie czasowej “Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, prezentowanej w Muzeum POLIN od 3 lutego do 29 maja 2017. Więcej informacji na: www.polin.pl