BDS przed sądem za bojkot Matisyahu

Aktywiści ruchu BDS (Bojkot, Dezinwestycje, Sankcje) w Hiszpanii staną przed sądem w związku z bojkotem i nękaniem Matisyahu w lecie 2015.

Sprawę będzie rozpatrywał sąd w Walencji. Oskarżonych jest dziewięciu działaczy ruchu BDS. Skargę na nich złożyło stowarzyszenie prawników zajmujących się walką z dyskryminacją i antysemityzmem w Hiszpanii.

W sierpniu 2015 Matisyahu miał wystąpić na festiwalu reggae w Benicassim. Pod naciskiem ruchu BDS, który miał stosować “presję, przymus i groźby”, organizatorzy poprosili Matisyahu, by potępił Izrael i zadeklarował swoje poparcie dla Palestyńczyków. Matisyahu odmówił, tłumacząc, że był jedynym artystą poproszonym o deklaracje polityczne w zamian za możliwość występu na festiwalu. Następnie zrezygnował z koncertu.

Ta sytuacja spotkała się z krytyką ze strony hiszpańskich władz, mediów i żydowskich organizacji. W rezultacie Matisyahu został “ponownie zaproszony” na ten sam festiwal. Wystąpił, podkreślając, że “zawsze wierzył w siłę muzyki, która łączy ludzi, niezależnie od ich religii, czy poglądów politycznych”.