Finisaż wystawy czasowej „Tu Muranów ” w Muzeum POLIN

Wystawa o Muranowie w Muzeum Polin

Filip Springer, Artur i Zofia Żmijewscy, Roman Gutek oraz Beata Chomątowska goszczą na wydarzeniach, które Muzeum POLIN przygotowuje na zakończenie wystawy czasowej „Tu Muranów”. Szykują się rozmowy o wyjątkowych miejscach i aspektach warszawskiego Muranowa, odwołania do przeszłości i symboliczne zaznaczenie zarysu nieistniejących już przedwojennych kamienic. Finisaż odbędzie się w budynku muzeum, w plenerze oraz w przestrzeni wirtualnej. Wystawę czasową „Tu Muranów” na żywo będzie można zobaczyć jeszcze tylko w najbliższą sobotę i niedzielę, 13 i 14 marca.

Muzeum zaprasza również do zobaczenia wystawy stałej pt. „1000 lat historii Żydów polskich” wraz z najnowszą galerią „Dziedzictwo”.

Wszystko w wydłużonych godzinach pracy – do godz. 20. W związku z decyzją Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 11.03.2021 w sprawie epidemii 2019-nCov (Koronawirus), od poniedziałku, 15 marca, Muzeum POLIN będzie zamknięte aż do 28 marca.

Wystawa „Tu Muranów” opowiada o różnych warstwach dziejów warszawskiego osiedla i losach jego mieszkańców, a także bywalców – od jego najdawniejszych początków po czasy współczesne. Muzeum zabiera widzów w podróż po dawnej Dzielnicy Północnej, przedwojennym centrum żydowskiego życia, którą w czasie wojny Niemcy zamienili w największe getto okupowanej Europy, a później zrównali z ziemią. To również historia miejsca, w którym po wojnie powstało unikatowe, modernistyczne osiedle zamieszkiwane przez ludzi z całej Polski.

Muzeum zaprasza na oprowadzania autorskie Beaty Chomątowskiej, współautorki wystawy oraz Kamili Radeckiej-Mikulicz, kuratorki ekspozycji. Filip Springer w swoim wykładzie „Nie-ludzkie miasto”, dostępnym na kanale YouTube i na stronie internetowej Muzeum POLIN, zastanawia się nad przyszłością życia w mieście, ze szczególnym nawiązaniem do Muranowa.

Podczas warsztatów z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską (w sobotę, 13 marca), twórcami instalacji plenerowej towarzyszącej wystawie „Tu Muranów”, będzie można zajrzeć w głąb wielopoziomowej historii Muranowa. Instalacja, którą można oglądać w jednej z alejek tuż przy Muzeum POLIN, przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy muzeum.

Artysta i badaczka pamięci Zagłady znaleźli odpowiadający im aktualny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzą podczas warsztatu, symbolicznie odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty kamienic. W oparciu o przedwojenne mapy, za pomocą kredy plastycznej uczestnicy odtworzą w przestrzeni publicznej zarysy nieistniejących już budynków. Działanie zostanie przeprowadzone w dwóch muranowskich lokalizacjach w pobliżu Muzeum POLIN, a jego zapis wideo zostanie opublikowany w Internecie. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, widzowie będą mogli zobaczyć rejestrację filmową zrealizowaną za pomocą dronów na profilu FB Muzeum POLIN (premiera: 17 marca).

Kino Muranów – znany punkt na mapie dzielnicy – łączy w sobie powojenne dzieje tej części Warszawy z teraźniejszością. O historii działalności kina, bez którego wielu mieszkańców nie wyobraża sobie współczesnego Muranowa, opowie Roman Gutek, właściciel firmy Gutek Film, do której należy Kino Muranów (13 marca, godz. 18:00, Facebook Muzeum POLIN). Po zakończeniu spotkania przez 24 godziny będzie można aktywować link do filmu “Syn Szawła” na platformie Gutek Film.

Do wystawy zostanie dołożona kolejna warstwa znaczeń. Do towarzyszącej „Tu Muranów” instalacji społecznej, tworzonej z pamiątek rodzinnych, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkanki i mieszkańców Muranowa zostaną dodane nowe obiekty i opowieści. Instalacja pozostanie w muzeum na dłużej. Przez kolejne miesiące będzie rozwijała się w jego holu.

W ostatni weekend wystawy premiera spacerów on-line po wystawie „Tu Muranów” z dr Oleksandrą Iwaniuk w językach ukraińskim i rosyjskim. Szczegółowe informacje na polin.pl.

Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

W nadchodzącą sobotę i niedzielę, 13 i 14 marca, Muzeum POLIN jest czynne od godz. 10 do 20. Ostatnie wejście na wystawę czasową „Tu Muranów” będzie możliwe o 19.30, ostatnie wejście na wystawę stałą zaś o 19. Wszyscy, którzy przybędą, mogą liczyć na komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W Muzeum POLIN niezmiennie czeka wystawa stała “1000 lat historii Żydów polskich” i najnowsza galeria „Dziedzictwo” – kontynuacja wystawy stałej.

Ceny biletów:

na wystawę stałą pt. „1000 lat historii Żydów polskich”: bilet normalny: 30 zł, bilet ulgowy: 20 zł;; obowiązuje też bilet “Muzeum za złotówkę”, gdzie koszt biletu wynosi 1 zł dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni;

na wystawę czasową pt. „Tu Muranów”: bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 15 zł, również obowiązuje również bilet “Muzeum za złotówkę”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!