Nowa odsłona Wirtualnego Sztetla – portalu muzeum POLIN

Wirtualny Sztetl od lat jest jednym z największych polskich portali historiograficznych, zarazem jedynym źródłem wielu informacji o aktualnych sprawach i dokonaniach polskich Żydów. Stale rozwijany i doskonalony, ma jak najlepiej realizować misję Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 września 2017 r. wieczorem, ruszy jego nowa odsłona.

Wirtualny Sztetl – dostępny pod adresem http://www.sztetl.org.pl/ – portal Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedyny na świecie projekt, którego celem jest opisanie wszystkich społeczności żydowskich, które żyły w wielokrotnie zmieniających się w historii granicach Rzeczypospolitej. Było ich około 3 tysiące, zróżnicowane tak bardzo, jak odmienne były losy rozmaitych części ogromnego terytorium, obejmującego dzisiaj Polskę, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Estonię, Łotwę, Mołdawię i Rosję.

Portal jest pionierskim i inspirującym krokiem naprzód w nauczaniu o niezwykle ważnym elemencie długiej i tętniącej życiem historii Żydów polskich. To z pewnością wyjątkowe narzędzie i miejsce wymiany myśli i doświadczeń. Przez lata działania Wirtualnego Sztetla w swojej dotychczasowej odsłonie mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości mogli szczegółowo poznać nieznaną dotąd historię. Działo się tak dzięki zakładkom poświęconym m. in. historiom społeczności, organizacjom społecznym, życiu gospodarczemu, synagogom, cmentarzom itp. Teraz nowe funkcjonalności jeszcze lepiej pozwalają ją badać i zgłębiać. Są to w szczególności: baza genealogiczna i podstrona poświęcona historii mówionej.

Od chwili swego uruchomienia, w 2009 r., Wirtualny Sztetl zgromadził opisy blisko 2 tys. miejscowości, które trafiły do ponad 9 milionów czytelników. Pierwszym właścicielem portalu było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Od 29.06.2012 r. przejęło go Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które sprawuje nad nim pieczę do dziś.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!