Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej odwołany za wypowiedź o Auschwitz

Minister Turystyki Witold Bańka odwołał prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego. Decyzja ma związek z wypowiedzią Olszewskiego dotyczącą Auschwitz.

– Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów. (…) To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała – mówił Olszewski w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Olszewski usunął muzeum Auschwitz z listy miejsc odwiedzanych w Polsce przez dziennikarzy zagranicznych. Miał sugerować też podobny ruch wobec Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.