Beata Szydło powołana do rady Muzeum Auschwitz

Piotr Cywiński i Beata Szydło w Auschwitz-Birkenau, lipiec 2016

Była premier i obecna europosłanka Beata Szydło została przez wicepremiera Piotra Glińskiego powołana w skład rady Muzeum Auschwitz.

Rada muzeum będzie pracować przez czteroletnią kadencję, która rozpocznie się w tym roku, a skończy w 2025. W jej składzie – jak podaje GW – znaleźli się: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło.

To grono ma nadzorować muzeum Auschwitz.

Na początku 2015 r. Beata Szydło, jako wiceprezeska PiS, domagała się od rządu Ewy Kopacz odwołania dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego. Powodem miało być niezaproszenie na obchody rocznicy wyzwolenia obozu krewnych rotmistrza Pileckiego. Wtedy na uroczystości zapraszani byli przede wszystkim byli więźniowie. Ich rodziny, które przesłały do muzeum zgłoszenie, również mogły uczestniczyć w obchodach. Krewni Pileckiego nie dostali zaproszenia, ale też nie zgłosili wcześniej takiej potrzeby.

Dwa lata później Beata Szydło zainicjowała utworzenie w Oświęcimiu Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Ostatecznie będzie ono nosić nazwę Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Placówka znajduje się “w organizacji”. Nowe muzeum ma pokazywać, jak Polacy nieśli pomoc więźniom obozu.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!