Dwie kandydatury w konkursie na dyrektora Muzeum Polin

Muzeum Polin, wystawa o Marcu'68

W drugiej połowie kwietnia ma odbyć się posiedzenie komisji konkursowej, która zajmie się wyłonieniem nowego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dokładnej daty zakończenia procedury konkursowej jeszcze nie ma, ale wiadomo, że wpłynęły dokumenty od dwojga kandydatów: Dariusza Stoli i Moniki Krawczyk.

Konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Polin został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec lutego. O tym, kto go wygra zdecyduje komisja konkursowa, złożona z piętnastu osób – przedstawicieli założycieli Muzeum (MKiDN, Stowarzyszenia ŻIH, miasta Warszawa), Rady Muzeum, działających w Muzeum związków zawodowych, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich. Na czas prowadzenia procedury konkursowej osobą pełniącą obowiązki dyrektora został Zygmunt Stępiński.

Dotychczasowy dyrektor, prof. Dariusz Stola, jest historykiem, wykładowcą związanym z PAN i Collegium Civitas. Na czele Polin stanął w marcu 2014 r. Był krytykowany przez obecne władze m.in. za organizację wystawy dotyczącej Marca’68, na której pokazano internetowe wpisy prawicowych publicystów.

Monika Krawczyk przez wiele lat kierowała Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obecnie jest pierwszą kobietą, która przewodniczy Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.