Łąka Leśmiana – cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN

Łąka Leśmiana, 6.06.2019

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz trzeci otwiera Łąkę Leśmiana – plenerową instalację inspirowaną wierszem Łąka autorstwa Bolesława Leśmiana. To miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, zobaczyć film albo występ Klubu Komediowego, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych, spacerach tematycznych czy zajęciach z jogi. Od czerwca do końca sierpnia Muzeum POLIN i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego.

Łąkę Leśmiana otworzy cykl spotkań wokół literatury pt. Stół u Leśmiana 9 czerwca od 13:00 (kolejne spotkania 14 lipca i 18 sierpnia). Pierwsze będzie o miłości w poezji Leśmiana. W trakcie niedzielnych spotkań zawsze o 16.00 jest szansa posłuchać poezji Bolesława Leśmiana czytanej przez znanych aktorów – w czerwcu przez Dorotę Landowską i Mariusza Bonaszewskiego związanych z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Niedziele w kwiecistej przestrzeni na Muranowie inspirowane twórczością Bolesława Leśmiana to również wymiana książek, słodki poczęstunek i atrakcje dla rodzin z dziećmi. Podczas spotkań będzie można przekazywać książki na rzecz Fundacji Zmiana, współorganizatora tego wydarzenia.

Letni odpoczynek wśród zieleni, kwiatów i ziół, umilą spotkania klubu czytelniczego (17 czerwca, 15 lipca, 12 sierpnia), które poprowadzi Anna Karczewska. Wśród zaproszonych gości między innymi Janusz Palikot, który rzuci światło na filozoficzny rodowód twórczości Leśmiana, Ula Rybicka, która powie o Etgarze Kerecie oraz Marcin Wilk o swojej książce Pokój z widokiem. Lato 1939.

Łąka Leśmiana – prezentacja programu, 6.06.2019

Odwiedzający Łąkę Leśmiana w tym roku z pewnością znów ucieszą się na występy Klubu Komediowego. W te wakacje (czwartki: 27 czerwca, 25 lipca oraz 29 sierpnia, zawsze o godz. 19.00) artyści zaprezentują dwa spektakle improwizowane oraz spektakl muzyczny, inspirowane życiem i twórczością Bolesława Leśmiana. Aktorzy zaproszą publiczność do niezobowiązującej i niesztampowej interpretacji poezji, a także wydarzeń z życia jednego z najbardziej znanych przedstawicieli sceny literackiej dwudziestolecia międzywojennego. Wstęp na spektakle wolny.

Letnie spacery szlakiem żydowskich księgarzy okażą się z pewnością nie lada gratką dla tych, którzy chcą odkrywać Warszawę na nowo. Muzeum POLIN zaprasza w podróż w czasie i po stolicy 23 czerwca, 21 lipca i 25 sierpnia zawsze o 14:30. Szykuje się podróż po Warszawie śladami żydowskich księgarzy: Samuela Orgelbranda, Bernarda Lesmana i Jakuba Mortkowicza. Uczestnicy poznają historię dziadka Bolesława Leśmiana, dowiedzą się o okolicznościach powstania pierwszej polskiej encyklopedii oraz o tym, dzięki komu powieści Ignacego Jana Kraszewskiego weszły do kanonu polskiej literatury oraz kto wspierał finansowo Stefana Żeromskiego. Żydzi, ze względu na swoją wyjątkową troskę o książki i najważniejszą z nich – Torę, od wieków są nazywani Narodem Księgi. Publikowanie książek było nawet nazywane przez religijnych Żydów awodat ha-kodesz – pracą świętą. W XIX i XX wieku wielu wydawców i księgarzy wywodzących się z żydowskich rodzin związało się również z kulturą polską. Bilety na spacery dostępne na polin.pl.

Sierpniowe środowe wieczory na Łące Leśmiana będzie można spędzić oglądając filmy. 7, 14, 21, 28 sierpnia o godz. 21:00, jest szansa zobaczyć kolejno: Gdynia. Moje Miasto, reż. Jerzy Rados, dokument Tel Aviv Live izraelskiego reżysera Nellu Cohn, Lotte am Bauhaus w reżyserii Gregor Schnitzler inspirowany historią Almy Siedhoff-Buscher projektantki mebli i zabawek dla dzieci oraz Ludzie, którzy nie są mną, w reżyserii debiutującej Hadas Ben Aroya.

Łąka Leśmiana

Nowością na Łące będą warsztaty z tańca izraelskiego. Podczas spotkania 17 lipca od 18:00 do 20:00 rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej, a zajęcia praktyczne poprowadzi Monika Leszczyńska tańcząca w Grupie Tańca Izraelskiego Snunit. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Żydowskie ABC wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Kolejne będą dotyczyć święta Szawuot (13 czerwca) i Żydowskiego Towarzystwa Krajoznawczego (8 sierpnia).

Zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu to idealny sposób na poprawę zdrowia i dobre samopoczucie.

We wtorki o 18:00 – godzinne zajęcia ruchowe dla wszystkich, a w środy o 11:00– joga dla seniorów!

Organizatorzy przygotowali także warsztaty literacko-plastyczne dla rodziców i opiekunów z dziećmi. Bajkowy świat pełen niespodzianek, barwnych postaci i zagadek ukrytych w tekstach Isaaca Bashevisa Singera, J. Tuwima i J. Brzechwy najmłodsi będą odkrywać w niedziele 16 czerwca i 28 lipca i 25 sierpnia o godz. 11:00. 20 lipca wyjątkowy spektakl dla dzieci adaptujący baśń O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze, opowiedziany przepięknym językiem poezji Bolesława Leśmiana. Pomysłodawczynią spektaklu jest aktorka i lalkarka Beata Łuczak z Teatru Babainu.

Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialna jest Magdalena Motylińska (Pracownia Projektowa Magdalena Motylińska). Autorką projektu graficznego oraz ilustracji jest Magdalena Wilicka. Łąkę tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi będą pachnieć kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający instalację będą mogli przysiąść na drewnianych ławkach i przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu Łąka z 1920 roku. Wiersze będą również dostępne również w j. angielskim. Na gości czekają leżaki i koce.

W tym roku Łąka kolorowo rozkwitnie dzięki współpracy Muzeum POLIN oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które zorganizowało bogaty program kulturalno-rekreacyjny.

Łąka Leśmiana będzie dostępna do końca sierpnia między 8:00 a 22:00.

Na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem spacerów tematycznych) wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat Łąki Leśmiana przy Muzeum POLIN a także szczegółowy program wydarzeń w tej przestrzeni na stronie https://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana-2019

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!