O ratowaniu z Zagłady – wystawa w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli

24 stycznia w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli została otwarta wystawa „Between life and death. Stories of rescue during the Holocaust”, prezentująca losy Żydów ocalałych w czasie II wojny światowej oraz osób, które, często z narażeniem życia, niosły im pomoc. Ekspozycja, przygotowana w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, to wspólne przedsięwzięcie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center.

Podczas Zagłady w okupowanej przez Niemców Europie zginęło 6 milionów Żydów. W obliczu masowej zbrodni ludność cywilna stanęła przed trudnym wyzwaniem, jak reagować na ten akt ludobójstwa. Postawy wobec Zagłady były zróżnicowane, ale tylko nieliczni decydowali się nieść pomoc prześladowanym Żydom.

Wystawa „Between life and death. Stories of rescue during the Holocaust” przedstawia relacje osób ratujących oraz tych, które otrzymały pomoc. Opisuje ich doświadczenia, wysiłki, motywacje, zwraca uwagę na akty odwagi i siłę woli przetrwania. Losy bohaterów z Polski oraz ośmiu innych europejskich krajów – Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier – ukazane są w szerszym kontekście historycznym. W wystawie wyjaśnione zostają różne uwarunkowania, w jakich funkcjonowali mieszkańcy okupowanych krajów. Pokazane są także wielowymiarowe relacje i emocjonalne więzi, jakie rodziły się między ocalałymi a ocalającymi.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Dimitrisa Avramopoulosa, komisarza ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa w Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum POLIN i Silent Heroes Memorial Center odbyło się 24 stycznia o g. 14:00 Gośćmi honorowymi byli świadkowie historii – ocalali z Zagłady Elżbieta Ficowska, Jehoshua Shochot i Elisabeth Drillich.

Ekspozycję można oglądać w Brukseli do 6 marca, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. W kolejnych miesiącach wystawa zaprezentowana zostanie w innych miastach europejskich.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!