Ceremonia otwarcia 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w piątkowy wieczór odbyła się ceremonia otwarcia 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W ramach Festiwalu pokazanych zostanie ponad dwadzieścia filmów, zarówno premierowych, jak i uznanych dzieł przed- i powojennych.

W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas otwarcia Festiwalu wystąpiła Elżbieta Lanc, która zwróciła uwagę na to, że wydarzenia takie jak to potrzebne są szczególnie teraz, kiedy nie jest łatwo o tolerancję.

Podczas ceremonii wręczono honorową nagrodę – Kamerę Dawida, którą za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Hoffman. Film “Prawo i pięść” w jego reżyserii wyświetlony zostanie w środę o godzinie 16.00 w Muzeum POLIN.

W drugiej części uroczystości odbył się pokaz filmu “1945” węgierskiego twórcy Ferenca Töröka. Sekretarz oraz attaché ds. prasy i kultury ambasady Węgier w Polsce Gábor Lagzi przed projekcją stwierdził, że film powinien być zrozumiały dla polskiej publiczności, pokazuje bowiem powojenny stan psychiczny społeczności, która była świadkiem zagłady Żydów.

Nakręcony w czerni i bieli obraz Töröka ukazuje węgierskie miasteczko, które odżywa po latach wojny. Młoda para szykuje się do ślubu, a rodziny przygotowują wystawne, jak na ich możliwości, wesele. W tym samym czasie na pobliskiej stacji kolejowej wysiada dwóch Żydów. Ich symboliczny pochód od stacji przez całe miasteczko budzi ukryte lęki i wyciąga na światło dzienne dawne przewinienia. Okazuje się, że poczucie stabilizacji i powojennej odbudowy było tylko pozorne, a niedawne wydarzenia naznaczyły mieszkańców i otoczenie, w którym żyją.

Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Berlinale 2017 oraz na Festiwalu Filmów Żydowskich w Wiedniu, a także Nagrodę za Najlepszy Film podczas festiwalu filmów żydowskich w San Francisco.

Zwiastun filmu:

15. Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbywa się w dniach 24-30 listopada 2017 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w JCC Warszawa.

Więcej informacji i szczegółowy program projekcji: http://wjff.pl/pl

Martyna Steckiewicz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!