Zygmunt Stępiński zostanie dyrektorem Muzeum Polin

Muzeum Polin, wystawa o Marcu'68

Trzej organizatorzy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin doszli do porozumienia. Dyrektorem placówki zostanie Zygmunt Stępiński. Minister kultury powoła go na trzyletnią kadencję.

Na początku ubiegłego roku skończyła się pięcioletnia kadencja Dariusza Stoli jako dyrektora Muzeum Polin. Ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpisało konkurs na te stanowisko, do czasu jego rozstrzygnięcia pełniącym obowiązki dyrektora został Stępiński, dotychczasowy zastępca Stoli.

Do konkursu stanęło dwoje kandydatów: Monika Krawczyk i Dariusz Stola. Dotychczasowy dyrektor konkurs wygrał w maju, jednak minister Piotr Gliński nie wręczył mu nominacji. Sytuacja budziła wiele kontrowersji w kraju i wśród zagranicznych donatorów muzeum.

Kilka dni temu Stola oświadczył, że jest gotów zrezygnować z dochodzenia swoich praw związanych z wygranym konkursem, dla dobra muzeum i osiągnięcia koniecznego porozumienia między trójką założycieli: MKiDN, Stowarzyszeniem ŻIH oraz miastem Warszawa.

Jednocześnie przedstawiciele organizacji żydowskich i przyjaciele Muzeum Polin wystosowali oświadczenie, w którym zaproponowali – w obliczu braku zgody ministerstwa na nominację Stoli – by nowym dyrektorem został Stępiński.

Dziś MKiDN opublikowała oświadczenie, z którego wynika, że ta kandydatura została zaakceptowana. Dodano, że minister jednocześnie “wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!