“Z szacunkiem czcimy przeszłość i z nadzieją patrzymy w przyszłość”. W Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu

Modlitwa El male rachamim, kadisz oraz hymny Izraela i Polski zabrzmiały w niedzielny wieczór pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W trakcie uroczystości, zorganizowanej przez El Al, uczczono ofiary Holokaustu, których rocznica śmieci jest nieznana. Oddano również hołd polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Druga część uroczystości odbyła się w muzeum Polin.

Uroczysty kadisz za ofiary Holokaustu, których rocznica śmierci jest nieznana. Organizatorem uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta jest El Al.

Opublikowany przez Jewish.pl Niedziela, 16 grudnia 2018

Hadass Nisan, attaché ds. kultury w ambasadzie Izraela, przyjechała z rodziną do Polski półtora roku temu. Zastanawiała się wtedy, w jaki sposób żyć w miejscu naznaczonym tragedią Zagłady. Nisan pięć miesięcy temu urodziła córeczkę. – Już zawsze w jej dowodzie, w jej paszporcie będzie informacja, że urodziła się w Polsce. To nasza odpowiedź, celebracja i kontynuacja żydowskiego życia – mówi Nisan.

Zdaniem rabina Yehoshuy Ellisa wzmocnienie relacji między Polską, a Izraelem to rodzaj tikkun, naprawiania szkody, jaka się wydarzyła. – To znajdywanie przyjaciół i sprzymierzeńców – zaznacza rabin. – Mieliśmy trudną przeszłość, ale mamy jasną przyszłość.

Rafał Mielczarski, prezes LOT, przypomniał w swoim przemówieniu, że Polska w czasie wojny straciła “3 mln Żydów i 3 mln chrześcijańskich obywateli”. – To jeden z krajów, który cierpiał najbardziej w czasie II wojny światowej – podkreślił Mielczarski. – My, Polacy, rozumiemy bardzo głęboko żydowski ból, ponieważ nie było rodziny, włącznie z moją, która nie straciłaby przynajmniej jednego, dwóch, trzech spośród swoich członków w czasie wojny. To dlatego ból narodu żydowskiego jest również bólem narodu polskiego.

Gonen Usishkin, prezes linii lotniczych El Al, przyleciał do Polski nie tylko w związku z planowaną uroczystością, ale też, by wzmocnić współpracę z LOT-em. – Ta współpraca pokazuje, jak widzimy siebie nawzajem, Polacy i Izraelczycy. Z szacunkiem czcimy przeszłość i z nadzieją patrzymy w przyszłość – powiedział Usishkin. – Jestem dumny z tego, że kieruję liniami lotniczymi, które na swoich samolotach, podróżujących po całym świecie, mają gwiazdę Dawida i izraelską flagę.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.