„Tyle opowieści w głowie się pomieści” – Dzień Dziecka w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę, 30 maja, ale świętować można cały weekend. W tym roku wydarzenie w formie online i stacjonarnej, odbędzie się pod hasłem “Tyle opowieści w głowie się pomieści”. W programie między innymi rodzinna gra miejska, spacery po wystawie stałej i gra online. Start o godz. 11.

Coroczne święto – Dzień Dziecka – jest szczególne i zawsze pełne zagadek, gier oraz zabaw. W tym roku odbędzie się zarówno w domach, jak i w przestrzeni miejskiej w okolicy Muzeum POLIN.

Rodzinna gra miejska

W niedzielę, 30 maja, od godz. 11 do 17 muzeum zaprasza dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami na rodzinny spacer na świeżym powietrzu. Przy wejściu głównym do muzeum będzie można odebrać specjalną paczkę z kartą do gry (mapa z zadaniami i opis miejsc dla rodziców i opiekunów) wraz z niezbędnymi materiałami potrzebnymi do wykonania zadań w terenie. Rodziny ruszą śladami dawnego Muranowa przed wojną zamieszkałego głównie przez Żydów. W kolejnych punktach np. Ogrodzie Krasińskim, przy ul. Nalewki czy Błękitnym Wieżowcu do wykonania będą proste zadania: puszczanie baniek mydlanych, rysowanie kredą po chodniku, czy rozszyfrowywanie rebusów. W ten sposób będzie można poznać kawałek historii okolicy. Na wszystkich, którzy przejdą całą trasę, czekają drobne upominki. Obowiązuje bezpłatna wejściówka (1 wejściówka = 1 rodzina) z uwagi na limit jednorazowych materiałów dla graczy. Bilety można pobrać na polin.pl.

Rodzinna gra online

Po zeszłorocznej edycji Dnia Dziecka online, w której udział wzięło ponad 15 tys. dzieci, także i tym razem Muzeum POLIN proponuje możliwość zabawy bez wychodzenia z domu. W niedzielę, 30 maja, o godz. 11 wystartuje specjalna strona www.polin.pl/dziendziecka a na niej rodzinna gra online. Osią fabuły będą „Bajki z Czerniowców” – stare opowieści spisane ponad 100 lat temu, które przybliżają żydowskie obyczaje. Gra online będzie bogato ilustrowana i towarzyszyć jej będą krótkie słuchowiska muzyczne. Fragmenty bajek staną się inspiracją do zadań, quizów i zabawy. Po wysłuchaniu opowieści gracze za pośrednictwem strony otrzymają instrukcje i materiały, by potem odejść od ekranów komputerów i zabrać się za zabawę w budowanie, latanie i klejenie razem z innymi domownikami. Zabawa potrwa ok. 1,5 do 2 godzin. Gra sprawdzi się najlepiej wśród dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami.

Koncert online

O godzinie 15 na Facebooku i YouTubie Muzeum POLIN koncert z tłumaczeniem na PJM. Poznane wcześniej w grze online „Bajki z Czerniowców” zinterpretują muzycznie Basia Derlak i Gwidon Cybulski. Widowisko ubogacą animowane aranżacje grupy Kolor Kolektyw. Koncert będzie można obejrzeć bezpłatnie i jest on dedykowany dzieciom od 4 do 10 roku życia wraz z opiekunami.

Wystawa z audioprzewodnikiem

Dzień Dziecka to także dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN pt. „1000 lat historii Żydów polskich” z rodzinnym audioprzewodnikiem. Po ekspozycji dźwiękowo oprowadza aktor, Wojciech Malajkat. Opowiada on o sekretach dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowach na ulicach dawnych miast i miasteczek, przytacza historie o przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. W weekend 29-30 maja wypożyczenie audioprzewodnika możliwe w kasach muzeum za jedyne 5 zł.

Dzień Dziecka dla przedszkoli i szkół

Materiały online przygotowane przez Muzeum POLIN będą również dostępne dla przedszkoli i szkół 1 czerwca – wtedy, gdy kalendarzowo przypada Dzień Dziecka. Od godz. 8 do 17 na stronie internetowej www.polin.pl/dziendziecka dla dzieci w wieku od 4 do 10 roku życia wraz z opiekunami będzie dostępna gra online “Tyle opowieści w głowie się pomieści”. Na Facebooku i YouTubie Muzeum POLIN będzie zaś można obejrzeć koncert Basi Derlak i Gwidona Cybulskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!