ŻIH zaczyna współpracę z Muzeum Warszawy

Karolina Ziębińska-Lewandowska i Monika Krawczyk, fot. materiały prasowe ŻIH

Muzeum Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma od 20 maja 2021 roku zaczynają nowy rozdział współpracy. Dyrektorki instytucji: Karolina Ziębińska-Lewandowska i Monika Krawczyk podpisały porozumienie, którego celem jest wzajemna wymiana wiedzy oraz doświadczeń związanych z badaniem historii i dziedzictwa Żydów w Warszawie.

Muzeum Warszawy od 80 lat gromadzi i upowszechnia zbiory związane z Warszawą, pielęgnując pamięć tego niezwykłego miasta, jego mieszkańców i mieszkanek. Z kolei Żydowski Instytutu Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest najstarszą żydowską instytucją zajmującą się badaniami nad dziejami oraz kulturą Żydów w Polsce. Partnerstwo tych dwóch instytucji opierać się będzie na wymianie zgromadzonej w nich wiedzy o polskich Żydach mieszkających w stolicy, współpracy przy działaniach edukacyjnych, wydarzeniach kulturalnych i wystawienniczych.

– Historia Warszawy musi być kompletna. W naszej opowieści o tym wielokulturowym mieście chcemy w większym stopniu uwzględnić historię kultury żydowskiej. Przypomnijmy, że przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców stolicy. Wsparcie ŻIH-u, który posiada największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących historii Żydów jest dla nas nieocenione – mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

– Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy instytucjonalnej z Muzeum Warszawy. Żydzi polscy byli i są nieodłącznym elementem życia stołecznego na przestrzeni dziejów, podobnie zresztą jak wielu innych miast i miasteczek Rzeczpospolitej. Jako państwowa instytucja kultury specjalizująca się w tematyce żydowskiej cieszymy się otwarciem nowych pól wspólnego działania na rzecz przywracania pamięci o tej społeczności. Jestem przekonana, że na naszych kontaktach instytucjonalnych skorzysta szeroka publiczność – mówi Monika Krawczyk, dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Jednym z celów porozumienia będzie współpraca m.in. przy organizacji cyklu filmowego i działań wystawienniczych dotyczących historii Żydów w Warszawie i odbudowy życia żydowskiego po wojnie realizowanych w Muzeum Warszawy oraz Marsz Pamięci 22 lipca, upamiętniający wielką akcję wysiedleńczą z getta warszawskiego z 1942 r., organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny. Instytucje wspólnie upamiętnią też 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, którego działalność oraz dorobek naukowy są gromadzone i upowszechniane w oddziale Muzeum Warszawy – Korczakianum, ulokowanym w dawnym budynku Domu Sierot przy ul. Jaktorowskiej 6.

Okazją do wymiany wiedzy będzie też wspólne opracowanie historii przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Warszawy w 2013 i 2014 roku na terenie Ogrodu Krasińskich, które w przyszłym roku mają zostać zaprezentowane w Gabinecie Znalezisk z Getta Warszawskiego na wystawie stałej Rzeczy Warszawskie w Muzeum Warszawy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!