Nerka Izraelczyka, który zginął w zamieszkach, przeszczepiona Arabce

Randa Aweis z lekarzem Abedem Halailą, fot. Centrum Medyczne Hadassah

“Ta żydowska nerka stała się teraz częścią mnie” – mówi Randa Aweis, Arabka i chrześcijanka, której przeczepiono organ od Yigala Yehoshuy zabitego w czasie zamieszek w izraelskiej miejscowości Lod. “Jesteśmy tylko ludźmi. Musimy żyć razem”.

Yigal Yehoshua miał 56 lat. Pracował jako elektryk. 11 maja wracał do domu, gdy znalazł się w centrum gwałtownych protestów, które przeszły przez Lod. Podobne odbywały się wtedy w wielu miastach. Jego samochód został obrzucony kamieniami, a Yehoshua został uderzony cegłą w głowę. Przewieziono go do szpitala Shamir w ciężkim stanie. Mężczyzna zmarł 17 maja.

Rodzina od razu poinformowała o przekazaniu organów zmarłego do transplantacji. “Yigal popierał koegzystencję. Pracował w domach zarówno Arabów, jak i Żydów” – powiedziała jego żona Irena.

Randa Aweis ma 58 lat. Mieszka w Jerozolimie. Dziennikarzom izraelskiej telewizji powiedziała, że gdy po latach oczekiwania wreszcie odebrała telefon z informacją o czekającej na nią nerce, wzięła to za żart. Kobieta przeszła operację i czuje się dobrze.

Jej córka Niveen mówiła mediom, że cieszy się z przeszczepu, a jednocześnie odczuwa ból z powodu tragedii, która spowodowała śmierć dawcy. Chciałaby spotkać się z rodziną Yigala Yehoshuy. „Nie ma czegoś takiego jak Arabowie i Żydzi” – powiedziała. „Jesteśmy tylko ludźmi i musimy żyć razem”.

Randa Aweis również podkreśla, że zależy jej na pokoju między Arabami a Żydami.

Druga nerka Jehoszuy trafiła do 67-letniego Żyda, Itzika Hodery, a wątroba do 22-letniej osoby.

Pogrzeb mężczyzny odbył się we wtorek. W czasie uroczystości jego brat Efi powiedział, że Yigal cierpiałby z powodu trwających niepokojów w arabsko-żydowskich miastach.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!