Nie żyje Roman Kent (1929 – 2021)

Roman Kent, fot. Krzysztof Bielawski

21 maja zmarł Roman Kent – łodzianin ocalały z Zagłady, jeden z czołowych działaczy Amerykańskiego Zgromadzenia Żydów Ocalałych z Holokaustu, Claims Conference i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Roman Kent (właśc. Roman Kniker) urodził się 18 kwietnia 1929 r. w Łodzi. Jego ojciec Emanuel Kniker był przemysłowcem. W dzieciństwie Roman uczęszczał do szkoły żydowskiej w Łodzi przy ul. Magistrackiej 21, uczył się w jednej klasie z Mosze Turbowiczem (Marianem Turskim) i Dawidem Sierakowiakiem.

Podczas drugiej wojny światowej Roman Kent stracił rodziców. Był w łódzkim getcie, KL Auschwitz-Birkenau, Gross Rosen i Flossenburgu. W 1946 r. razem z bratem Leonem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Podjął studia, odniósł sukces jako przedsiębiorca.

Życiową misją Romana Kenta stała się edukacja o Zagładzie i obrona ocalałych. W 1980 r. wyprodukował film “Children of the Holocaust”.

Pełnił funkcję przewodniczącego Amerykańskiego Zgromadzenia Żydów Ocalałych z Holokaustu, skarbnika Claims Conference, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i prezesem Fundacji na Rzecz Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Roman Kent wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, brał udział w upamiętnieniach ofiar Zagłady. W ubiegłym roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wydało jego autobiograficzną książkę “Jedynym wyjściem była odwaga”.

„Nie przerastało go żadne zadanie – od negocjowania miliardów dolarów na emerytury i odszkodowania dla Żydów ocalałych z Holokaustu od rządu Niemiec, poprzez obronę interesów ocalałych przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, niemieckim przemysłem i rządami Europy Wschodniej, do wspierania edukacji o Holokauście, do żądania usunięcia z Facebooka wpisów negujących Holokaust. Nawet gdy jego własne zdrowie słabło, nadal walczył z antysemityzmem i nienawiścią” – oświadczył Greg Schneider z Claims Conference.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!