Wirtualna wystawa o Irenie Sendlerowej w 110. rocznicę urodzin na Google Arts & Culture

W 110. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej (1910–2008) Muzeum POLIN we współpracy z Google Arts & Culture przypomina jej życiorys. Ta wrażliwa społecznie aktywistka znana jest głównie z działalności w czasie niemieckiej okupacji w Polsce. Wtedy, wraz z grupą współpracowniczek, organizowała akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wirtualna wystawa na Google Arts & Culture ukazuje mechanizmy tej akcji, jej uczestniczki i uczestników, a także związane z nią miejsca.

Ekspozycja przedstawia także przedwojenną działalność Sendlerowej oraz jej przekonania – pracę na rzecz wykluczonych, niezgodę na dyskryminację. „Ważny jest człowiek!”, mówiła. Na wirtualnej wystawie zobaczyć można także liczne upamiętniania i odznaczenia Sendlerowej z kolekcji Muzeum POLIN. Jest wśród nich medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – dar córki, Janiny Zgrzembskiej, z 2013 roku. Na co dzień można oglądać go w holu głównym muzeum.

Muzeum POLIN jest obecne na Google Arts & Culture już od 2014 roku. Było jedną z pierwszych instytucji na świecie i pierwszą w Polsce, która w dniu otwarcia swojej ekspozycji stałej dla publiczności, udostępniła ją zarówno w budynku muzeum, mieszczącym się przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie, jak i wirtualnie na platformie.

Obok wirtualnych spacerów po ekspozycji stałej „1000 lat historii Żydów polskich” można tam zobaczyć wystawy czasowe „Jak zrobić Muzeum?”, ”Biografie rzeczy” oraz „Odzyskać opowieść. Obiekty w zbiorach Muzeum POLIN” – tę ostatnią aż w 6 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, czeskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Historię życia Ireny Sendlerowej można poznać w prowadzonym przez Muzeum POLIN Portalu Polscy Sprawiedliwi.

Link do wystawy: https://artsandculture.google.com/exhibit/irena-sendler/yAKy_XNxPh8dLQ

O platformie Google Arts & Culture

Obecnie Google Arts & Culture wspiera ponad 2 000 instytucji kultury w 84 krajach, prezentując ponad 200 000 wysokiej rozdzielczości obrazów cyfrowych oryginalnych dzieł sztuki, 7 milionów elementów archiwalnych, ponad 2 000 ujęć Street View w muzeach i ponad 6 000 wystaw online, którymi zajmują się profesjonalni kuratorzy. Wszystko to prezentujemy w spójny sposób na jednym portalu internetowym.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!