Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Mariusz Sokołowski, fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Polin

Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów. Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum POLIN dla Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023 organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Autor publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Współtwórca Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczyciel angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości.

„Bohaterowie dzisiejszego wieczoru chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji. Ale ich gest nie jest zapaleniem znicza czy kamieniem przyniesionym na grób krewnego, znajomego czy powszechnie znanego” – powiedział podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia, Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

„Nominowane i nominowani najczęściej nie są Żydami i nie zajmują się historią swoich rodzin, rzadko kiedy wcześniej mieli czy miały styczność z żydowską kulturą i tradycją. To, co robią, to bezinteresowny odruch serca, który zamienił się w działanie na rzecz tych, o których po prostu nie ma kto pamiętać” – dodał.

Zwycięzca konkursu otrzymał 25 tysięcy złotych. Podczas finału, który odbył się w Muzeum POLIN i był transmitowany online, przyznano również wyróżnienia. Do grona nagrodzonych dołączyli: Ewa Paul, działająca na terenie Bełchatowa i Sulmierzyc oraz Stowarzyszenie Saga Grybów – grupa lokalnych aktywistów, pracująca na rzecz ocalania materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasteczka i regionu Grybowa, które obejmuje kultury żydowską i łemkowską.

W trakcie gali konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną. To honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.

Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tysięcy złotych. Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!