Stola pozwie ministra Glińskiego

Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin, 7.03.2018

Były dyrektor Muzeum Polin, prof. Dariusz Stola, zapowiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że złoży pozew przeciwko ministrowi kultury. Piotr Gliński nie wręczył Stoli nominacji na kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Polin, mimo że ten wygrał konkurs. Ostatecznie dyrektorem muzeum został Zygmunt Stępiński.

Ministerstwo, krytykując Stolę, poinformowało, że ten nie chciał podzielić się z innymi instytucjami Funduszami Norweskimi. MKiDN uważało, że Polin powinno przekazać część środków na Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny oraz żydowskie cmentarze. Stola zgodził się na wsparcie ŻIH. Pomoc dla cmentarzy – jak mówi w wywiadzie z Rzeczpospolitą – uznał za dobrą inicjatywę, która została włączona do projektu realizowanego przez Polin.

Nie wyraził jednak zgodny na przekazanie funduszy Muzeum Getta Warszawskiego, które wtedy nie istniało. “To pan minister powinien się wytłumaczyć z faktu, że próbował przekierować publiczne pieniądze, w tym wypadku pieniądze podatnika norweskiego, na coś, co nie istnieje. Nie mogłem się zgodzić na rolę słupa, na którego się bierze kredyt. W takiej roli siebie nie widzę” – wyjaśnia Stola.

Zdaniem byłego dyrektora, Gliński złamał prawo. “Jeżeli procedura konkursu była przeprowadzana zgodnie z prawem – a była, bo temu nawet nie przeczy pan Sellin, który był przewodniczącym komisji konkursowej, to minister nie ma innej możliwości, niż zrealizować jej decyzje” – podkreśla Stola, zapowiadając, że złoży pozew przeciwko Glińskiemu.

Działania ministra kultury Stola ocenił jako szkodliwe, zwłaszcza, że w momencie gdy Władimir Putin oczernia Polskę, wyciągając antysemickie incydenty z jej historii, Gliński powołuje instytut imienia Romana Dmowskiego, “który, przypomnę, oprócz tego, że był przywódcą Narodowej Demokracji, był też ojcem założycielem nowoczesnego antysemityzmu w Polsce. A mianuje szefem tego instytutu prof. Jana Żaryna, który nigdy nie miał problemu z endeckim antysemityzmem. Gdybym ja był Putinem, tobym marzył o takich prezentach od ministra Glińskiego” – mówi Stola w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!