Chanuka w CKJ – otwarcie nowego klubu!

Chanuka to żydowskie święto świateł, nadziei i nowego początku. Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zaprasza w związku z tym do wspólnego świętowania 14 grudnia od godz. 14. Tego dnia otwarty zostanie również klub w siedzibie CKJ, w którym wszyscy będą mogli spędzić miło czas przy filiżance kawy lub herbaty.

Centrum Kultury Jidysz od wielu lat działa na Muranowie, propagując wiedzę o historii i kulturze Żydów aszkenazyjskich. Powstało z inicjatywy Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i Dyrektor Teatru Żydowskiego. W Centrum na co dzień można uczyć się języka hebrajskiego i jidysz. Zajęcia mają tu studenci Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Żydowski Uniwersytet Otwarty to unikalna inicjatywa, dzięki której studenci oraz wszyscy zainteresowani mogą wzbogacać swoją wiedzę, czerpiąc ją od najlepszych specjalistów z Polski (i nie tylko) – zapewnia dr Martyna Steckiewicz, koordynatorka ŻUO. – Każdy semestr poświęcony jest innemu tematowi przewodniemu; teraz na przykład słuchacze poznają różne oblicza żydowskich nacjonalizmów, a w kolejnym będą zgłębiać zawiłości żydowskiej filozofii. Zajęcia ŻUO to także świetna okazja do integracji osób z odmiennymi doświadczeniami, których jednak łączy głód wiedzy i otwartość na różnorodność. W wykładach co semestr uczestniczy grupa ponad 70 słuchaczy!

– W tym roku stawiamy na wzajemną współpracę, zapraszamy naszych słuchaczy do udziału w tworzeniu święta – zachęca Katarzyna Batarowska, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Chętni studenci (a mamy ich naprawdę wielu) zapisują się do grup roboczych, które będą trzonem CKJ-owej Chanuki, jedni zajmą się przygotowywaniem chanukowych potraw, druga grupa będzie obsługiwała „kasyno chanukowe” (drejdl i gry planszowe, nasz hazard będziemy opłacać czekoladowymi monetami, które każdy uczestnik święta otrzyma przy wejściu), trzecia zaś grupa zajmie się pracami dekoracyjnymi i porządkowymi. Zapowiada się wspólna dobra zabawa przy muzyce, piosenkach chanukowych, których uczyć będzie niezrównana Teresa Wrońska.

Do tych aktywności 14 grudnia dołączy nowy klub działający w CKJ. Przyjść do niego może każdy.
– Idea utworzenia Klubu Dos Goldn Lebn dla UTW przy Centrum Kultury Jidysz wyszła od Pani Gołdy Tencer – Dyrektor Teatru Żydowskiego, która znalazła sposób na zagospodarowanie wolnego czasu między zajęciami – tłumaczy koordynatorka Klubu, Anna Maria Czubaczyńska. – Pomysł ten jest obecnie w fazie organizacyjnej, wymaga bowiem dostosowania do spotkań klubowych sali komputerowej, gdzie będą odbywać się również planowane zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wnętrze zostało przemienione w lokal klubowy dzięki zmianie umeblowania i wizerunku. Otwarcie Klubu odbędzie się 14 grudnia podczas uroczystości chanukowych – zapowiada Anna Maria Czubaczyńska.

Plan Chanuki w CKJ:
Godz. 14 – wykład Hanny Kossowskiej na temat Chanuki
Godz. 15 – warsztaty kulinarne z Małgorzatą Blicharz
Godz. 17 – wspólne śpiewanie z Teresą Wrońską
Godz. 18 – otwarcie klubu, wspólna zabawa i poczęstunek

Chanuka w tym roku zaczyna się wieczorem 12 grudnia, a kończy 20 grudnia. To doroczne święto obchodzone na cześć powstania Machabeuszów, którzy przeciwstawili się Antiochowi IV, próbującemu zmusić Żydów do przyjęcia greckich obyczajów. Powstańcy zwyciężyli, odzyskali Świątynię Jerozolimską, w której postanowili zapalić oliwę. Było jej jednak niewiele – tyle, by utrzymać światło przez jeden dzień. Mimo to płomień utrzymał się przez osiem dni, co uznano za wyjątkowe wydarzenie.