Nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego o nacjonalizmach

4 października rusza nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Temat przewodni semestru zimowego 2017/18 to „Nacjonalizmy”. Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Na zajęcia może zapisać się każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia! Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Zapisy trwają do 30 września!

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zagranicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia! Wykłady odbywają się w środy w godzinach 17.30-20.30 w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 i prowadzone są przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy.

Temat przewodni semestru zimowego 2017/2018: Nacjonalizmy

Opis semestru: Myśląc o historii żydowskiej nacjonalizm identyfikuje się zwykle z syjonizmem. W czasie zajęć, wspólnie z zaproszonymi wykładowcami, prześledzimy narodziny i rozwój idei syjonistycznej i ruchu syjonistycznego w jego zróżnicowaniu, ale zajmować się będziemy również nacjonalizmami diaspory, w tym jidyszyzmem, tak w kontekście historyczno-politycznym, jak kulturowo-tożsamościowym. Będziemy badać żydowskie imaginarium narodowe oraz warunkowane przez nie praktyki społeczne, polityczne, literackie i artystyczne, a także zadamy pytania o to, jaki na nie wpływ miało imaginarium polskie.

Zajęcia poprowadzą m.in.: dr Joanna Ostrowska, dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov, Karol Becker, dr Renata Piątkowska, Dr Grzegorz Krzywiec, Prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec. Dodatkowo, jako nowość, seminarium towarzyszące z zagranicznymi wykładowcami we współpracy między innymi z Kulturą Liberalną.

Jak się zapisać?

Żeby zapisać się na zajęcia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną na adres: ckj@jidysz.org.pl. Formularz zgłoszeniowy: http://jidyszland.pl/wp-content/uploads/2015/12/%C5%BBUO-zima-2017-2018-ankieta-zg%C5%82oszeniowa-1.doc. Opłata semestralna zwykła wynosi 150 zł, a opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł. Więcej informacji pod linkiem: http://jidyszland.pl/zuo/. Szczegóły i zapisy pod numerem tel. 22 40 991 00 lub pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl. Koordynatorką projektu jest Martyna Steckiewicz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!