Kaczyński: “Wrogość wobec Izraela to antysemityzm”. Wręczono nagrody ratującym Żydów

Willa Żabińskich w warszawskim Zoo, fot. http://zoo.waw.pl/willa-zabinskich/zwiedzanie-willi.html

“Dziś antysemityzm bardzo często przejawia się jako wrogość wobec państwa Izrael, tak charakterystyczna zwłaszcza dla europejskiej lewicy, ale także dla innych sił politycznych w Europie” – mówił dziś podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Antoniny i Jana Żabińskich w warszawskim ZOO Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Nagrody, przyznane po raz drugi przez organizację From the Depths, otrzymali: rodzina Kawczyńskich, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi oraz Natalia Jakoniuk.

Wyróżnienia przyznawane są osobom, które ze względów formalnych nie otrzymały tytułu Sprawiedliwych od Instytutu Jad Waszem.

Nagrody zostały wręczone w willi położonej w warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie Jan i Antonina Żabińscy w czasie okupacji ukrywali łącznie ponad 300 Żydów.

– Państwo Żabińscy ocalili życie ponad trzystu Żydów. Podejmując się tego zadania wykazali się niebywałą odwagą, determinacją w działaniu, talentem organizacyjnym, czasem sprytną pomysłowością. Umieli dotrzeć także do innych Polaków i przekonać ich, by z narażeniem życia udzielili długotrwałej pomocy skazanym na zagładę – mówił podczas uroczystości Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Ratowanie Żydów nie było sprawą pojedynczych ludzi. Zaangażowana, a przede wszystkim zagrożona karą śmierci, była cała rodzina „sprawiedliwego”. Dlatego z dużym uznaniem odnoszę się do działań i poświęceń tych ludzi.

– Wszyscy zbieramy się tutaj w głębokim podziwie i szacunku dla tych niezwykłych polskich bohaterów – podkreślił wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Hilik Bar.

– Bardzo nisko się wam kłaniam i dziękuję, że jesteście z nami – powiedział marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, zwracając się do nagrodzonych osób.

– Ktoś powiedział tutaj o Izraelu jako małym państwie. Izrael nie jest małym państwem, jest państwem, które udowodniło, że nie terytorium i ilość ludności, a siła ducha i umysłu oraz determinacja i odwaga stanowią o wielkości narodów i państw – dodał prezes PiS.

Pierwszą z nagród w imieniu zamordowanego pradziadka wujecznego, jego żony i dziesięcioletniej córki, którzy ukrywali Żydów w swoim domu, odebrał członek brytyjskiego parlamentu Daniel Kawczyński. Druga nagroda trafiła do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej ocaliły życie około 750 Żydów. Ostatnie wyróżnienie trafiło do Natalii Jakoniuk, która jako sześcioletnia dziewczynka wraz z rodzicami ukrywała Żydów na strychu swojego domu. W jej imieniu nagrodę odebrała córka i siostra.