Izraelski rząd podwyższa świadczenia dla niepełnosprawnych. Przeznaczy na to 1,45 miliarda szekli

Fot. SGENET CC0 Creative Commons/pixabay.com

Izraelski rząd wydał w niedzielę zgodę na zwiększenie budżetu na świadczenia dla niepełnosprawnych o 1,45 miliarda szekli. To efekt porozumienia z przedstawicielami niepełnosprawnych, którzy organizowali w tym roku liczne protesty wstrzymujące ruch uliczny.

Nowy budżet ma zacząć obowiązywać w 2018 r., ale wymaga jeszcze akceptacji Knesetu. Niepełnosprawni dali czas rządowi do końca grudnia, zapowiadając wznowienie protestów w styczniu.

Wniosek przedstawiony przez premiera Benjamina Netanjahu, ministra finansów Mosze Kalona i ministra opieki społecznej Haima Katza zakłada także dodatkowe 50 mln szekli dla osób niewidomych.

Głosowanie nad projektem w Knesecie ma odbyć się w tym tygodniu.

W ciągu ostatnich miesięcy grupy niepełnosprawnych prowadziły protesty, który tamowały ruch na skrzyżowaniach, autostradach i głównych arteriach w miastach w całym kraju. Protesty rozpoczęły się w marcu, po tym, jak Kneset odrzucił propozycję ustawy, mającej zapewnić niepełnosprawnym zasiłki w wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z porozumieniem świadczenia wzrosną teraz z 700 do 1 800 szekli miesięcznie w czterech etapach od 2018 do 2021 r. Osoby z 60-procentową niepełnosprawnością otrzymają 2 100 szekli miesięcznie. Ci, którzy wymagają całodobowej opieki otrzymają 4 500 szekli miesięcznie.

Płaca minimalna w Izraelu to 5 300 szekli.