Amerykańscy Żydzi wzywają Senat do nałożenia sankcji na Mjanmę

Mjanma, fot. jpeter2 / pixabay.com CC0 Creative Commons

Ponad 20 amerykańskich organizacji żydowskich podpisało petycję wzywającą Senat USA do zastosowania nowych sankcji wobec rządu w Mjanmie w związku z przemocą, jakiej doświadcza muzułmańska mniejszość z grupy Rohingya.

Petycja wzywa Senat nie tylko do nałożenia nowych sankcji wobec kraju, gdzie dochodzi do brutalnych morderstw muzułmanów, ale również do wzmożenia pomocy uchodźcom. Dokument podpisali przedstawiciele Unii Judaizmu Reformowanego, Judaizmu Konserwatywnego i Unii Ortodoksyjnej. Dołączyli do nich m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniu, Amerykański Komitet Żydowski i American Jewish World Service, organizacja pomagająca muzułmańskim uchodźcom w Bangladeszu.

Sygnatariusze petycji podkreślają, że sankcje “stanowiłyby mocne przesłanie, że Stany Zjednoczone nie będą w milczeniu przyglądać się masowym okrucieństwom”.

Rohingya nie są uważani za pełnoprawnych obywateli Mjanmy (Birmy). Od 2012 r. ich domy, szkoły i meczety są demolowane i podpalane przez buddystów, a oni sami prześladowani. Do tej pory zginęło 600 osób, a 14 tys. musiało uciekać z miejsc zamieszkania.