Olimpijczyk chce upamiętnić Żydów w Krościenku

W ubiegłym roku został wicemistrzem Europy w kajakarstwie górskim oraz mistrzem Polski. W 2008 r. brał udział w olimpiadzie w Pekinie. Dariusz Popiela, przygotowując się do kolejnych zawodów, postanowił… zebrać fundusze na budowę pomnika poświęconego Żydom z Krościenka.

“Wraz z grupą przyjaciół działamy w Fundacji Nomina Rosae i tworzymy projekt Sądecki Sztetl, mający na celu przywracanie pamięci o zapomnianych sąsiadach. Będąc niedawno w Krościenku nad Dunajcem zupełnie w innej sprawie, dotarłem na cmentarz żydowski, który jest w ruinie i bardzo zaniedbany. Dlaczego? Pewnie przyczyn jest wiele, ale w Krościenku nie brakuje ludzi którzy chcą zmienić ten stan rzeczy” – pisze Popiela na stronie zorganizowanej przez siebie zbiórki.

Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowym udało się zebrać listę Żydów zamordowanych do 1942 r. w Krościenku. W ramach projektu, który chce zrealizować sportowiec, na cmentarzu miałby stanąć pomnik-macewa z nazwiskami wszystkich tych osób.

“Państwa pomoc jest niezbędna, bowiem akcja ma charakter spontaniczny i zupełnie prywatny, a każdy grosz zostanie spożytkowany na renowację tego miejsca. (…) Każda złotówka będzie cennym wkładem Państwa w nasz projekt, za co z góry dziękuję. Razem pokażmy, że można i trzeba przywrócić pamięć!” – zaprasza Popiela.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!