Rekrutacja wolontariuszy na obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim

fot. Magda Starowieyska

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza wolontariuszy do współpracy przy organizacji szóstej odsłony akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Warto dołączyć do akcji nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego.

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 tysięcy papierowych kwiatów.

Muzeum POLIN zaprasza do udziału w akcji osoby, które ukończyły 14. rok życia. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie polin.pl/wolontariat. Zadaniem wolontariuszy będzie rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach Warszawy i informowanie o obchodzonej rocznicy.

Osoby, które wezmą udział w tegorocznej odsłonie, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

W ubiegłym roku do akcji Żonkile przyłączyło się około tysiąca osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. 19 kwietnia 2017 roku wolontariusze rozdali aż 100 tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów. W tym roku Muzeum POLIN planuje rozdać ich jeszcze więcej w samej Warszawie.

Od kilku lat polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne włączają się do akcji Żonkile. Nauczyciele i przedstawiciele instytucji będą mieli do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne dotyczące powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy Muzeum POLIN zapraszają również do korzystania z filmu “Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” jako narzędzia edukacyjnego. Historię zrywu można także zgłębić za pomocą nowej multiplatformy „Żydowska Warszawa” pod adresem http://warsze.polin.pl/pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

Kto może zostać wolontariuszem?

Zapraszamy osoby, które ukończyły 14. rok życia, są zaangażowane, dobrze zorganizowane, odpowiedzialne, kreatywne, posiadają takie cechy, jak umiejętności komunikacyjne i pracy w grupie, są zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi historii najnowszej (chociaż nie jest to warunek konieczny), znają język angielski lub inny język obcy (jest to dodatkowy atut).

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!