Muzeum POLIN na 50. rocznicę upamiętnienia ofiar Holokaustu przez Willy’ego Brandta

Muzeum Polin, fot. M. Starowieyska

7 grudnia 1970 roku kanclerz RFN Willy Brandt wykonał symboliczny gest – uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, oddając hołd ofiarom Zagłady. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia, w poniedziałek, 7 grudnia 2020 r., Muzeum POLIN zaprasza na debatę online z udziałem gości specjalnych – Mariana Turskiego, Przewodniczącego Rady Muzeum POLIN oraz Arndta Freytaga von Loringhovena, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Debatę poprowadzi Adam Szostkiewicz.

Debata w sieci pt. Pamięć i świadomość Zagłady we współczesnym świecie będzie transmitowana 7 grudnia o 18:00 na profilu Muzeum POLIN na Facebooku w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

50 lat po znaczącym geście Willy’ego Brandta, powszechnie uważanym za symboliczną prośbę o wybaczenie, muzeum inicjuje dyskusję o współczesnej wadze tego wydarzenia.

– W języku niemieckim jest takie powiedzenie: „Jeden gest mówi więcej niż tysiąc słów”. Uklęknięcie kanclerza federalnego Willy’ego Brandta w Warszawie przed dokładnie 50 laty stało się tym symbolem będącym wyrazem uznania niemieckiej winy i pojednania między Polakami i Niemcami. Ponieważ także nasz współczesny świat dotknięty jest skutkami licznych konfliktów, to przesłanie pokory i autentyczności jest dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek – mówi ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Dyskusja będzie okazją do zadania pytań o to, czy po 75 latach od zakończenia wojny młodzi ludzie mają świadomość Zagłady oraz o to, czy młodzież w dzisiejszej Europie jest zainteresowana historią Holokaustu, czego ich ta historia uczy? W pamiętnikach opublikowanych w 1989 r. Willy Brandt napisał: (…) uczyniłem to, co robią ludzie, kiedy brakuje im słów. Rok później został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Wychodząc od postaci Willy’ego Brandta, powodów i efektów jego postawy, rozmówcy skoncentrują się na kolejnych generacjach.

– Jeżeli dzisiaj mówimy o obecności Willy’ego Brandta w Warszawie, to powinniśmy docenić to, że wykazał się on dwukrotnie w czasie jednej wizyty wielką odwagą, cechującą prawdziwego męża stanu na skalę europejską, na skalę światową. Po pierwsze, dlatego, że wbrew znacznej części niemieckiej opinii publicznej zdecydował się uznać polską granicę jako zadośćuczynienie tego, co Niemcy wyrządzili Polsce w czasie II wojny. Po drugie, jego klęknięcie przed pomnikiem Rapaporta, w sąsiedztwie którego dziś jest muzeum. W komentarzu w “Der Spiegel” pisano “Uklęknął były emigrant i antyfaszysta, który klękać nie musiał, ale uklęknął za tych, którzy klękać powinni, ale nie potrafili się na to zdobyć.”. To mówi prawie wszystko, a o reszcie będzie mowa na sesji – mówi Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum POLIN.

W gronie prelegentów debaty znajdą się ekspertki i eksperci tematu. Wśród nich Anna Wolff-Powęska – historyczka idei, profesor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, była dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, wyróżniona nagrodą Uniwersytetu Europejskiego Viadrina przyznawaną za zasługi w pracy na rzecz pojednania i rozwoju stosunków polsko-niemieckich; Bettina Greiner – niemiecka historyczka i politolożka, dyrektorka Willy Brandt House w Lubece oraz Janusz Reiter – dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, były ambasador RP w Niemczech i USA, przewodniczący rady fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Sigmar Gabriel, który pełnił kilka stanowisk kierowniczych w rządzie Niemiec, ostatnie jako minister spraw zagranicznych (2017-2018) i wicekanclerz Niemiec (2013-2018). Wcześniej był ministrem gospodarki i energii Niemiec (2013-2017) oraz federalnym ministrem środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego (2005-2009). Był jednym z najdłużej działających liderów Partii Socjaldemokratycznej (SPD) od 2009 do 2017 roku. Przewodniczący Atlantik-Brücke; Senior Fellow, CES, Harvard University; John F. Kennedy Memorial Policy Fellow, CES, Harvard University.

Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz – dziennikarz, tłumacz i publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, członek Polskiego Oddziału PEN Clubu, dziennikarz tygodnika „Polityka”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe, a także społeczno-religijne.

Gośćmi specjalnymi debaty będą Marian Turski – dziennikarz, historyk, autor i redaktor wielu publikacji. W latach 1956–1957 był redaktorem naczelnym „Sztandaru Młodych”. Od 1958 r. pracował w tygodniku „Polityka” (kierownik działu historycznego). Był członkiem Rady Prezydenckiej ds. stosunków polsko-żydowskich przy prezydencie Lechu Wałęsie, przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego, członkiem Rady Oświęcimskiej przy premierze Jerzym Buzku, członkiem Rady (Beirat) Wannsee-Konferenz-Gedenkstaette w Berlinie oraz Arndt Freytag von Loringhoven – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), a w latach 2014-2016 ambasadorem w Czechach. W 2016 roku został pierwszym w historii zastępcą sekretarza generalnego NATO ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa.

Partnerem debaty są Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Willy Brandt House Lübeck.

Bezpłatny program do rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Debata odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!