Posłanki i posłowie pytają o pomnik antysemity

Grób Władysława Studnickiego w Londynie; fot. @SupinskaAgata/Twitter

Grupa posłanek i posłów przesłała do ministra spraw zagranicznych zapytanie w sprawie działań pracownicy polskiej ambasady w Londynie. Kobieta angażowała się w odnowienie nagrobka Władysława Studnickiego.

Studnicki (1867-1953) był przed wojną politykiem marginalnym, chociaż aktywnym. W jego twórczości można znaleźć takie stwierdzenia: „Przyszła wojna światowa to przede wszystkim wojna światowego Żydostwa z Niemcami”, “Polska pragnie się odżydzić”, “każda wojna jest żniwem dla Żydów” oraz “Żydzi zdradzili nas wszędzie, gdzie stosunek sił zmienił się na naszą niekorzyść. Ogromna większość Żydów, nawet ze sfer inteligentnych, jest u nas zewnętrznie tylko zasymilowana narodowo, a w głębi duszy czuje niechęć i nienawiść do naszego narodu, maskowaną humanizmem, socjalizmem itp”.

Proponował on współpracę Polski z Niemcami. Chociaż Niemcy ją odrzucili, wykorzystali jego twórczość w swojej propagandzie wymierzonej w Żydów. Na powojennej emigracji Studnicki pozostawał osamotniony, bo Polacy nie chcieli mieć z nim wiele wspólnego.

Warto wspomnieć, że na polskiej Wikipedii nie znajdziemy w zasadzie żadnych kontrowersji pod hasłem opisującym biografię Studnickiego.

Jak pisze Adam Leszczyński w OKO.Press, Studnicki na samym początku wojny zaproponował Hansowi Frankowi utworzenie “Centralnego Komitetu Narodowego”, co oznaczałoby powstanie polskiej władzy współpracującej z okupantem.

Odnowieniem nagrobka Studnickiego na londyńskim cmentarzu pochwaliła się pracownica Ambasady RP w Wielkiej Brytanii. Agata Supińska poinformowała, że współpracowała przy tym projekcie ze Sławomirem Cenckiewiczem, Piotrem Zychowiczem i Jadem Sadkiewiczem “mając nadzieję, że to zaledwie początek drogi przywracania pamięci o
Studnickim i jego koncepcjach”.

https://twitter.com/SupinskaAgata/status/1327185005932634113

Pod koniec listopada list do ministra spraw zagranicznych złożyli Joanna Senyszyn, Przemysław Koperski, Monika Falej, Karolina Pawliczak, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Kretkowska. “Brytyjskie media nie kryją oburzenia wobec zachowania pracownicy Ambasady RP w Londynie, która na jednym z portali społecznościowych pochwaliła się odnawianiem nagrobka Władysława Studnickiego, słynącego z kolaboracji z nazistowskimi Niemcami oraz skrajnego antysemityzmu, objawiającego się m.in. postulowaniem zmuszenia Żydów do masowej emigracji z II RP” – piszą parlamentarzyści i parlamentarzystki. “Autorka wpisu ubolewa także, że Studnicki nie cieszy się uznaniem i jest zapomniany. Promowanie w mediach społecznościowych osób, które przyczyniły się do rozwijania idei nazizmu w Europie jest szkodliwe dla Polski, a pośrednio sprzeczne z prawem”.

Autorzy i autorki listu chcą wiedzieć, czy ministerstwo planuje podjąć kroki dyscyplinarne wobec pracownicy ambasady, czy “odnawianie nagrobku kolaboranta przez pracownicę ambasady miało miejsce w godzinach jej pracy, czy było poleceniem służbowym” oraz czy MSZ potępi te działania.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!