“Polska dla Polaków” na drzwiach edukatora z Auschwitz. Muzeum potępia rasizm i ksenofobię

Fot. Paweł Sawicki/Muzeum Auschwitz

Policja próbuje ustalić sprawców, którzy przy drzwiach edukatora i przewodnika współpracującego z Muzeum Auschwitz napisali “Polska dla Polaków” i “Auswitz for Poland guide” (pisownia oryginalna). Poszkodowany jest obywatelem Włoch, który z muzeum współpracuje od kilkunastu lat.

Przedstawiciele Muzeum Auschwitz poinformowali, że poszkodowany jest on licencjonowanym edukatorem, “posiadającym specjalne przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje oraz zgodę wojewody na pracę w obszarze Pomnika Zagłady zgodnie z Ustawą o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z 1999 r”.

Do zdarzenia doszło przed weekendem. Policja otrzymała zgłoszenie o dewastacji w piątek. Sprawcy pozostają nieznani.

W ubiegłym tygodniu małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, poinformowała na Twitterze, że “po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy!” (pisownia oryginalna), ponieważ jej zdaniem przedstawiano tam “obcą, a nie polską narrację”.

“Muzeum stanowczo potępia wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz apeluje do organów państwa o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wyjaśnienia tej sprawy, a także zapobieżenia innym tego typu zdarzeniom w przyszłości” – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.