Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski honorowymi obywatelami Warszawy

Pisarka Halina Birenbaum, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu Krystyna Budnicka oraz dziennikarz Marian Turski otrzymają tytuły honorowych obywateli Warszawy. Rada Miasta zdecydowała o tym w czwartek. Uroczystość wręczenia tytułów odbędzie się w kwietniu, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

– W czasie wojny Warszawa, miasto niezwykłe, było świadkiem dwóch wielkich, krwawych powstań: w getcie i powstania warszawskiego – powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. – Chcemy w tym roku uczcić szczególnie uroczyście rocznicę powstania w getcie. Myślę, że nadanie honorowego obywatelstwa tym trzem osobom, wręczenie tych odznaczeń na uroczystej sesji, pozwoli wielu osobom przybliżyć, zrozumieć, “dotknąć” tych osób, ponieważ pamięć jest krucha, a pamięć jest ważna.

Halina Birenbaum w czasie wojny przebywała w warszawskim getcie. Po powstaniu trafiła do obozów na Majdanku, w Ravensbrück i Neustadt-Glewe.

Krystyna Budnicka również przeżyła warszawskie getto. Od 1990 r. działa w Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu.

Marian Turski z łódzkiego getta został wywieziony do obozu Auschwitz. Po wojnie przyjechał do Warszawy. Od 1958 r. pracował w “Polityce”. Zaangażował się w powstanie Muzeum Polin.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!