Muzeum POLIN na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

Slajd przedstawiający ul. Chłodną na terenie getta warszawskiego; Wyd. EPOKA/materiały prasowe Muzeum POLIN

16 listopada przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.

Chociaż pierwsze getta w okupowanej Polsce Niemcy utworzyli już jesienią 1939 r., getto w Warszawie powstało dopiero rok później. Jego utworzenie było złożonym, dynamicznym procesem. Wielka część śródmieścia Warszawy stała się więzieniem, gdzie żyło i umierało 450 tysięcy Żydów.

Obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego otworzy w niedzielę, 15 listopada, o godz. 15:00 wykład online prof. Jacka Leociaka na temat życia w getcie, usytuowanego na terenie dawnej Dzielnicy Północnej i obecnego Muranowa. Wykład skoncentruje się na pierwszym roku okupacji niemieckiej w Warszawie: od listopada 1939 r. do listopada 1940 r.. Interesującym wątkiem może też być swoista prehistoria warszawskiego getta. Transmisja na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

W poniedziałek, 16 listopada, między 10:00 a 14:00 Muzeum POLIN wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Instytutem Polskim w Tel Avivie zapraszają na konferencję naukową online pt. „.. wiadomość ta spadła jak grom” 80 rocznica zamknięcia getta warszawskiego. Uczestnicy wydarzenia przyjrzą się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego, omówią zmieniające się niemieckie plany oraz działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube a jego program jest dostępny na stronie muzeum.

Na rocznicę zamknięcia getta odbędą się także dwie dyskusje online. Pierwsza odbędzie się we wtorek, 17 listopada, o godz. 18:00 na Facebooku ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury a jej tytuł to Plany dla Waliców. Pamięć miejsca we współczesnym mieście i jest organizowana we współpracy z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy i Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytania o to, czy kamienice przy ulicy Waliców w Warszawie – miejsca niemal w sercu stolicy, które pamięta tragiczną historię getta – mogą zyskać drugie życie oraz o to, jak pogodzić wielowątkowe dziedzictwo tego miejsca z potrzebami współczesnej metropolii. W drugiej dyskusji online pt. Czy można być szczęśliwym na Muranowie? będzie można wziąć udział w czwartek, 19 listopada, o godz. 18:00. Będzie to okazja, by zastanowić się, czy żyjąc w miejscu, które jest naznaczone tragiczną historią, można być szczęśliwym oraz jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie. Rozmowę z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza poprowadzi Remigiusz Grzela. Transmisja online na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

W ramach obchodów portal Wirtualny Sztetl udostępni artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne. Dział Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich udostępni zaś informacje o wybranych obiektach z terenu getta. Wśród nich wyjątkowe listy wysyłane z getta do członków rodzin przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najliczniejsza w zbiorach muzealnych korespondencja z getta warszawskiego to listy rodziny Justmanów do córki, siostry – Pauliny (Pesy, Pepy) Włodawer, która uciekła z mężem, Arturem, jesienią 1939 na wschód. Główna autorka prezentowanego listu z kolekcji, Regina Justman, została w Warszawie, aby opiekować się rodzicami.

Natomiast na portalu Polscy Sprawiedliwi znajdą się historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. Będzie można tam poznać z historię ocalenia z getta warszawskiego Joanny Flatau, bohaterki filmu Formularz, który zostanie pokazany w Muzeum POLIN podczas Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, 22 listopada. Historia dotychczas nieznana.

We wszystkich rocznicowych wydarzeniach przygotowanych przez muzeum można wziąć udział bezpłatnie. Program rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!