„Wszyscy jesteśmy częścią cudu”. Chanuka w Warszawie

Zapalenie świecy chanukowej na placu Grzybowskim, 22.12.2019, fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

W centrum Warszawy zapłonęła chanukowa lampa. Publiczne obchody Chanuki to już stołeczna tradycja. Chanukowego światła nie będzie jednak w tym roku w Sejmie.

O godz. 16 na pl. Grzybowskim odbyło się zapalenie chanukiji. W przygotowanie uroczystości zaangażowało się 29 organizacji, m.in. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Fundacja Shalom, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Pierwszą lampkę zapalili wspólnie rabin Michael Schudrich, ambasador Izraela Alexander Ben Zvi oraz przewodniczący GWŻ Lesław Piszewski.

„Pamiętam Warszawę sprzed 30 lat. To, co robimy dziś, na tym placu, to też jest cud. Wszyscy jesteśmy częścią tego cudu i częścią historii narodu żydowskiego” – powiedział ambasador Alexander Ben Zvi.

„Udał nam się jeszcze jeden cud. Z okazji tego święta zjednoczyliśmy większość organizacji żydowskich” – zaznaczył Lesław Piszewski.

Dla około 200 osób zebranych na pl. Grzybowskim zaśpiewali członkowie chóru szkoły Lauder-Morasha oraz Chóru Żydowskiego CLIL pod batutą Wojciecha Pławnera.

TSKŻ przygotowało niezależne spotkanie chanukowe, rozpoczynające się o tej samej godzinie, co uroczystość na pl. Grzybowskim. W Klubokawiarni Babel zagrał zespół muzyczny Sentido.

Chabad Lubawicz zaprosił swoich sympatyków do Filharmonii Narodowej. Na jej scenie wystąpili słynny nowojorski kantor Yaakov Lemmer oraz izraelski pianista Menachem Bristowski.

W tym roku wyjątkowo nie odbędą się uroczystości zapalenia lamp chanukowych w Sejmie i Senacie. Z okazji święta prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wystosowali listy z życzeniami.

X